Reklama

Reklama

Na aukcji sprzedano pukiel włosów cesarza Franciszka Józefa I

Pukiel włosów Franciszka Józefa I, austriackiego cesarza z XIX i początku XX wieku, sprzedano na aukcji w Wiedniu za 13 720 euro - blisko 20 razy drożej niż oczekiwano.

Prestiżowy dom aukcyjny Dorotheum wystawił też inne pamiątki po rodzinie cesarskiej, jednak to włosy cesarza, schowane w szkatułce zdobionej aksamitem, cieszyły się największym zainteresowaniem uczestników licytacji. Zwycięzcą aukcji został austriacki restaurator Mario Plachutta, znany kolekcjoner memorabiliów po dynastii Habsburgów.

Reklama

Poprzednim właścicielem włosów był cesarski kamerdyner, Eugen Ketterl, który pukiel otrzymał jako dodatek do pensji. Na sprzedaż zdecydował się jego potomek, a cena wywoławcza wyniosła 450 euro.

Pod młotek trafiły też inne cesarskie pamiątki, jak cygarnica i chustka do nosa, czy należący do syna Franciszka Józefa - arcyksięcia Rudolfa - szkicownik. Wystawiono ponadto damskie kalesony należące do żony cesarza, Sissi. Prawdopodobnie cesarzowa nigdy ich nie nosiła, gdyż pochodzą z okresu poprzedzającego dokonany na nią w 1898 roku zamach.

Cesarz Franciszek Józef I był jednym z najdłużej panujących austro-węgierskich monarchów: na tronie zasiadał od 1848 do 1916 roku.

Dowiedz się więcej na temat: cesarz Franciszek

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje