Kolejna wyprawa do wraku Titanica. Ryzyko jest spore
Amerykański miliarder oraz badacz głębin morskich planują podwodną wyprawę na dno Atlantyku, gdzie spoczywa wrak Titanica. Śmiałkowie chcą zanurzyć na głębokość blisko czterech tysięcy metrów. Termin wyprawy nie został jeszcze ustalony. Pomysł dotarcia do słynnego okrętu, który zderzył się górą lodową, pojawia się rok po katastrofie łodzi podwodnej Titan. Zginęło wówczas pięć osób.

Miliarder z Ohio i poszukiwacz przygód Larry Connor oraz Patrick Lahey, współzałożyciel Triton Submarines, chcą zanurzyć się na głębokość około 3,8 tys. metrów, aby zobaczyć wrak spoczywającego na dnie Atlantyku Titanica.
Titanic. Miliarder i badacz planują kolejną wyprawę do wraku
- Chcę pokazać ludziom na całym świecie, że choć ocean jest niezwykle potężny, może być cudowny, przyjemny i naprawdę zmienić życie, jeśli podejdziesz do tego we właściwy sposób - mówił w rozmowie z "Wall Street Journal" miliarder.
Termin wyprawy nie został jeszcze ustalony. Przedstawiciel Connora oświadczył, że odbędzie się ona dopiero wtedy, gdy łódź, którą zamierzają wykorzystać śmiałkowie, otrzyma wszelkie niezbędne certyfikaty.
Mowa jest o łodzi podwodnej Triton 4000/2 Abyssal Explorer. Liczba "4000" odnosi się w tym wypadku do głębokości, na którą jednostka jest w stanie się zanurzyć. Tymczasem - jak zauważa BBC News - okręt podwodny Titan, należący do firmy OceanGate, był certyfikowany do głębokości zaledwie 1,3 tys. metrów.
Katastrofa łodzi Titan. Poprzednia wyprawa zakończyła się tragicznie
W czerwcu 2023 roku Titan implodował podczas podróży do wraku Titanica. Na pokładzie znajdowało się wówczas pięć osób: dyrektor OceanGate 61-letni Stockton Rush, 48-letni brytyjsko-pakistański biznesmen Shahzada Dawood i jego 19-letni syn Suleman oraz 58-letni brytyjski biznesmen Hamish Harding i 77-letni Paul-Henry Nargeolet, były nurek francuskiej marynarki wojennej. Wszyscy zginęli.
Dochodzenie w sprawie katastrofy prowadzą USA i Kanada. Jak do tej pory śledczy ustalili, że dyrektor OceanGate zignorował kilka ostrzeżeń swoich doradców, które dotyczyły potencjalnych problemów z Titanem.
To nie pierwsza wspólna wyprawa Connora i Lahey'a. W 2021 roku podróżnicy wyruszyli podwodnym statkiem w głębiny Rowu Mariańskiego - najgłębszego znanego rowu oceanicznego na Ziemi.
Źródło: "The Wall Street Journal", BBC News
-----
Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebookui komentuj tam nasze artykuły!