Jadowity ssak w Polsce. Zwykle jej nie widać. Leśnicy opublikowali nagranie

Agnieszka Tkacz

Oprac.: Agnieszka Tkacz

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Lubię to
like
Super
relevant
255
Udostępnij

Polscy naukowcy udowodnili, że w Polsce występuje trzeci jadowity ssak. Niepozorna ryjówka aksamitna zawiera jad, który uszkadza czerwone krwinki. Można ją spotkać w lasach, ogrodach i na łąkach. Czy powinniśmy się jej obawiać?

W Polsce wyróżniamy trzy gatunki jadowitych ssaków
W Polsce wyróżniamy trzy gatunki jadowitych ssaków123RF/PICSEL

Ssaki bardzo rzadko wytwarzają jad. Na całym świecie jest niewiele przykładów tego rodzaju zwierząt. Jednym z nich jest dziobak, który na tylnych kończynach ma jadowite kolce. W Polsce występują jedynie trzy gatunki, które wytwarzają jad. Czy człowiek powinien się ich obawiać?

Jak wygląda ryjówka aksamitna?

Ryjówka aksamitna to podgatunek ryjówki, który występuje na terenie całej Polski. Jest niewielka, długość jej ciała wynosi od 6 do 8 cm długości. Kolor jej futerka jest zależny od pory roku. Latem przybiera brunatno-szaro-kasztanową barwę. Natomiast zimą ma prawie czarny kolor. To rodzaj kamuflażu, który pozwala jej na skuteczne łowy. Cechą charakterystyczną tego gatunku jest wydłużony spiczasty ryjek.

Ryjówka gniazda buduje pod ziemią, pod gęstą roślinnością oraz przy próchniejących pniach. Z tego powodu jest rzadko widywana przez ludzi. Jest aktywna w dzień i w nocy.

Ryjówka to bardzo żarłoczne zwierzę. W dobę potrafi zjeść prawie równowartość swojej masy ciała. Średnio je co 2-3 godziny. Ginie bez pożywienia w ciągu 10 godzin. Z powodu niskiej rezerwy tłuszczu, nie zapada także w sen zimowy.

Dlaczego ryjówka aksamitna jest wyjątkowa?

Rzęsorek rzeczek oraz rzęsorek mniejszy to również zwierzęta z rodziny ryjówkowatych. Jad zawarty w ich ślinie ma działanie paraliżujące i pozwala unieruchomić ofiarę i utrzymać ją w stanie śpiączki. Do niedawna uważano je za jedyne jadowite ssaki w Polsce. Naukowcom udało się jednak udowodnić, że ryjówka aksamitna również jest jadowita.

Jad zawarty w ślinie ryjówki prowadzi do zniszczenia czerwonych krwinek. Powoduje to paraliż ofiary oraz śpiączkę. Pomaga to tym owadożernym zwierzętom w polowaniu na większe zdobycze. Niewielkie ryjówki mogą upolować owady, ale także małe żaby, młode myszy, a nawet inne ryjówki. Mechanizm jest szczególnie ważny w uniknięciu śmierci głodowej. Jeśli ryjówka aksamitna nie będzie jadła przez 10 godzin, umiera.

Czy ryjówka jest niebezpieczna dla człowieka?

Ryjówka aksamitna nie jest groźna dla człowieka123RF/PICSEL

Ilość jadu wytwarzana przez ryjówkę aksamitną jest zbyt mała, aby zaszkodzić człowiekowi. Warto jednak uważać na zwierzęta domowe, szczególnie jeśli biegają po ogrodzie lub, jeśli wybieramy się z nimi do lasu.

Ugryzienie ryjówki u psa lub kota może skutkować ciężką reakcją alergiczną, szczególnie jeśli spróbują upolować ryjówkę aksamitną.

Zobacz także:

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time -:-
 
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
      reklama
      dzięki reklamie oglądasz za darmo
      "Wydarzenia": Wyrok TSUE wsparciem dla ekologów. Leśnicy się nie zgadzają
      "Wydarzenia": Wyrok TSUE wsparciem dla ekologów. Leśnicy się nie zgadzają Polsat NewsPolsat News
      Przejdź na