Dziwne narośle na liściach. Co zaatakowało drzewa i krzewy?
Oprac.: Tomasz Kromp
Galasy powstają wskutek reakcji obronnej rośliny na działalność organizmów, takich jak owady, roztocza, a nawet bakterie. Przybierają bardzo charakterystyczny wygląd kolorowych brodawek lub narośli. Mogą występować zarówno u drzew iglastych i liściastych, jak i krzewów. Okazuje się, że w niektórych przypadkach są one użyteczne. Czy galasy są szkodliwe dla roślin i ludzi? Wyjaśniamy.

Spis treści:
Co to są galasy i w jaki sposób powstają?
Czym są niecodziennie wyglądające narośla, które pojawiają się na liściach drzew lub krzewów? To galasy – źródłem ich występowania jest działalność różnego rodzaju organizmów, takich jak mszyce, muchówki czy roztocza, a nawet bakterie.
Galasy powstają wskutek działalności tego rodzaju organizmów - kuliste struktury na liściach mają ochraniać znajdujące się w środku larwy. Skąd się tam biorą? Owady nakłuwają tkanki rośliny i składają w nich jaja. Wraz z rozwojem liści, pojawiają się na nich również galasy z larwami w środku.
Galasy mogą przybierać formę brodawek o zróżnicowanych kolorach. Występują także na łodygach. Pojawiają się na drzewach liściastych, iglastych oraz krzewach.
Czy galasy są szkodliwe dla drzew i krzewów?
Wiele osób decydujących się na uprawę własnych roślin w ogrodzie może spotkać się z dziwnymi brodawkami usytuowanymi na liściach. Czy galasy są szkodliwe dla drzew i krzewów? W większości przypadków ich niewielkie nasilenie niekoniecznie oznacza spisanie rośliny na straty.
Zazwyczaj wystarczy pozbycie się liści, na których znajdują się galasy. Powinno się to robić szczególnie wtedy, gdy niecodziennych brodawek jest stosunkowo dużo. Wylęgające się w nich larwy mogą po wykluciu żerować na roślinie, co w dłuższej perspektywie czasu może spowodować zahamowanie jej rozwoju, a nawet obumarcie.
Czy galasy są groźne dla ludzi? Z reguły nie. Galasy są naturalną reakcją obronną rośliny wskutek działalności owadów lub roztoczy. Jednakże warto unikać spożywania tego rodzaju roślin z uwagi na to, że mimo wszystko wpływ niektórych na organizm nie jest znany.
Zastosowanie galasów - czy są użyteczne?
Mało kto zdaje sobie sprawę, że dziwne brodawki pojawiające się na liściach drzew i krzewów mogą okazać się użyteczne. W niektórych krajach znajdują one zastosowanie w produkcji atramentu. Co ciekawe, wykorzystywano je również do garbowania skór, a to ze względu na zawartość kwasu taninowego w galasach.
Co ciekawe, galasów używa się w produkcji leków na... biegunki. Nieraz są one wykorzystywane do produkcji środków odkażających oraz przeciwzapalnych.
Niektóre składniki zawarte w galasach są używane także w przemyśle kosmetycznym. Służą między innymi do produkcji specyfików upiększających cerę.
Przeczytaj też:
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!