26 grudnia wierni wspominają św. Szczepana. Trzeba uczestniczyć w mszy?
Drugiego dnia Świąt Bożego Narodzenia Kościół wspomina świętego Szczepana męczennika - pierwszą osobę w historii, która poniosła śmierć za wiarę w Jezusa Chrystusa. Kim był i dlaczego wspominamy go właśnie 26 grudnia?
Święty Szczepan to pierwszy męczennik chrześcijański, którego życie, nauczanie i męczeńska śmierć zostały opisane w 6. i 7. rozdziale Dziejów Apostolskich. Był jednym z siedmiu diakonów, których apostołowie prosili o pomoc w głoszeniu Ewangelii i bieżących działaniach. W szczególny sposób pomagał on w opiece nad ubogimi, rozdając jałmużnę i troszcząc się o potrzebujących. Był bardzo oddanym i wiernym sługą, dlatego gorliwie i mądrze głosił Słowo Boże, co nie spodobało się tym, którzy nie uznawali nauk Jezusa.
Święty Szczepan - pierwszy chrześcijański męczennik
Został więc on oskarżony o bluźnierstwo przeciwko Prawu Mojżeszowemu, a wkrótce potem aresztowany i skazany na śmierć przez ukamienowanie.
W swoich ostatnich słowach Szczepan wybaczył swoim oprawcom, stając się tym samym symbolem chrześcijańskiego miłosierdzia i przebaczenia. W jego modlitwie i postawie widoczna była głęboka wiara, miłość i oddanie Chrystusowi. Zginął około 36 roku, a kult Szczepana męczennika wytworzył się bardzo szybko i pomógł w dalszym rozwoju chrześcijaństwa.
Ostatnie chwile życia Szczepana zostały zapisane w Dziejach Apostolskich: "Wyrzucili go poza miasto i kamienowali, a świadkowie złożyli swe szaty u stóp młodzieńca zwanego Szawłem. Tak kamienowali Szczepana, który modlił się: 'Panie Jezu, przyjmij ducha mego!' A gdy osunął się na kolana, zawołał głośno: 'Panie, nie poczytaj im tego grzechu!' Po tych słowach skonał" (Dz 7, 58-60).
Dlaczego wspomnienie św. Szczepana obchodzimy 26 grudnia?
Wspomnienie św. Szczepana w drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia ma wieloletnią tradycję. Od pierwszych wieków chrześcijaństwa, w początkowych dniach po narodzinach Jezusa wspominano tych, którzy w szczególny sposób świadczyli o Chrystusie. Jedną z takich osób jest właśnie św. Szczepan. W Kościele tradycja ta przetrwała do dziś.
Obchodzenie wspomnienia św. Szczepana dzień po Bożym Narodzeniu przypomina nam o nieodłącznym związku między narodzeniem Chrystusa a późniejszym świadectwem, które dawali za Niego pierwsi chrześcijanie. W kulturze drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia często obchodzony jest w gronie dalszych krewnych i znajomych. Dzień św. Szczepana przeznaczony jest także na sąsiedzkie odwiedziny i bardziej huczne zabawy. W tym dniu w wielu regionach Polski rozpoczyna się także "kolędowanie".
Drugo dzień świąt. Czy we wspomnienie św. Szczepana trzeba iść do kościoła?
Czy 26 grudnia trzeba iść do kościoła? W Polsce 26 grudnia, czyli dzień wspomnienia św. Szczepana, jest dniem wolnym od pracy, a także dniem, w którym odbywa się święto liturgiczne.
Czy oznacza to, że trzeba iść wtedy do kościoła? Okazuje się, że nie, bowiem święto to nie należy do tzw. świąt nakazanych. W praktyce oznacza to, że brak uczestnictwa w mszy świętej tego dnia nie powoduje grzechu ciężkiego. Mimo to Kościół zachęca, by uczcić dzień świąteczny Eucharystią.
Święty Szczepan w tradycji
W tradycyjnych przedstawienia często widzimy św. Szczepana z kamieniami, czyli narzędziami jego męczeństwa, a tym samym symbolem wytrwałości i siły. W niektórych wyobrażeniach św. Szczepan przedstawiany jest w liturgicznej szacie, a o jego mądrości i rozwadze przypomina otwarta księga lub zwój. Święty Szczepan uznawany jest za patrona tych, którzy stają w obronie wiary i gotowi są ponieść za nią ofiarę. Jest również patronem budowniczych i kamieniarzy.
Dzień ten, podobnie jak cały okres Bożego Narodzenia, jest czasem refleksji nad znaczeniem życia Jezusa i pierwszych świadków Jego nauki.
-----
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!