Reklama

Reklama

1 grudnia. Rozpoczęła się meteorologiczna zima 2021

Zima już tu jest. Tyle że meteorologiczna. 1 grudnia to pierwszy dzień meteorologicznej zimy. Czym różni się ona od astronomicznej i kalendarzowej?

Dokładnie 1 grudnia rozpoczęła się meteorologiczna zima. Potrwa trzy miesiące i zakończy się 28 lutego.

1 grudnia 2021 - początek meteorologicznej zimy

Czym jest meteorologiczna zima, która przyszła do nas znacznie wcześniej niż zima astronomiczna czy kalendarzowa? Otóż chodzi o pojecie statystyczne stworzone na potrzeby meteorologów i klimatologów do obliczania średnich dla danej pory roku. Zima astronomiczna i termiczna ma zmienne daty, dlatego się do tego nie nadaje. Chodzi bowiem o to, by porównywać zawsze ten sam okres.

W różnych krajach czy regionach meteorologiczna zima może mieć ustalone różne daty rozpoczęcia i zakończenia. Najczęściej przyjmuje się:

Reklama

  • zima na półkuli północnej - 1 grudnia do 28 lutego
  • zima na półkuli południowej - 1 czerwca do 31 sierpnia.

2021. Kiedy zima astronomiczna i kalendarzowa?

Już za trzy tygodnie zawita do nas także zima astronomiczna. Stanie się to 21 grudnia o godzinie 16.59 w czasie przesilenia zimowego. Astronomiczna zima potrwa do równonocy wiosennej.

Następna w kolejce będzie zima kalendarzowa. Data jest rozpoczęcia jest niezmienna i wypada zawsze 22 grudnia. W 2021 rok będzie to środa. Kalendarzowa zima będzie trwała do 21 marca.Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy