Reklama

Zima 2021. Kiedy zaczyna się zima kalendarzowa? A kiedy astronomiczna?

Zima tuż, tuż. Pytanie tylko czy pierwsza nadejdzie zima kalendarzowa, astronomiczna czy meteorologiczna... Każda z nich zaczyna się bowiem w innym terminie.

Jako pierwsza nadejdzie zima meteorologiczna. Poinformował o tym m.in. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej na swoim profilu na Facebooku. "1 grudnia rozpoczynamy meteorologiczną zimę!" - podał IMGW w jednym ze swoich wpisów.Zima 2021. Kiedy astronomiczna, a kiedy kalendarzowa

Jako druga przyjdzie do nas zima astronomiczna, która rozpoczyna się w czasie przesilenia zimowego i trwa do równonocy wiosennej. Słońce góruje wtedy w Koziorożcu. W 2021 roku moment ten wypadnie 21 grudnia o godzinie 16.59. Pierwszym dniem astronomicznej zimy będzie zatem wtorek. Na półkuli północnej będzie to najkrótszy dzień w roku, a na południowej - odwrotnie - najdłuższy.

O ile termin astronomicznej zimy zmienia się z roku na rok, o tyle data rozpoczęcia kalendarzowej zimy jest niezmienna. Zawsze wypada w tym samym dniu. Kalendarzowa zima rozpoczyna się 22 grudnia. W 2021 rok będzie to środa. Kalendarzowa zima przyjdzie do nas zatem jako trzecia i będzie trwała do 21 marca.

Reklama

Kalendarzowa zima. A kiedy inne pory roku?

Podobnie jak kalendarzowa zima, tak i pozostałe pory roku w ujęciu kalendarzowym rozpoczynają się co roku w te same dni. Czyli:

  • pierwszy dzień wiosny wypada 21 marca
  • pierwszy dzień lata - 22 czerwca
  • pierwszy dzień jesieni - 23 września
  • pierwszy dzień zimy - jak już wspomnieliśmy - 22 grudnia.

 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zima | zima astronomiczna | kalendarzowa zima

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy