Reklama

Reklama

"GW": Nie będzie dopłat z budżetu do leków dla seniorów

Od 2020 r. budżet państwa nie będzie już dopłacać do darmowych leków dla seniorów powyżej 75. roku życia. Ma dopłacić NFZ, ale zabraknie mu pieniędzy - alarmuje "Gazeta Wyborcza".

W 2020 r. kwota, jaką budżet państwa przeznacza na dopłaty do darmowych leków z listy 75 plus, miała wynieść ponad 860 mln zł - czytamy.

Tymczasem w Wigilię na stronach sejmowych pojawił się niespodziewanie rządowy projekt ustawy okołobudżetowej. Wynika z niej, że Rada Ministrów nie przekaże pieniędzy z budżetu państwa na leki dla seniorów - informuje "Wyborcza".

Teraz wszystko ma pokryć z ogólnej puli na refundację Narodowy Fundusz Zdrowia. Problem w tym, że uchwalony jeszcze we wrześniu plan finansowy NFZ tego nie przewiduje. Jak wylicza "GW", 860 mln zł to ponad 10 proc. wszystkich wydatków, jakie Fundusz ma zaplanowane na refundację leków w aptekach (programy lekowe i chemioterapia są zapisane osobno).

Reklama

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia zapewnia, że pieniądze na leki będą, bo ustawa budżetowa przewiduje, że NFZ dostanie w przyszłym roku 3 mld zł dotacji.

"Wyborcza" zaznacza jednak, że dotacja z budżetu jest niepewna, bo zdarzało się, że z obiecanych "dziesiątków miliardów" Fundusz otrzymał dwa i to pod koniec roku.

Więcej w "Gazecie Wyborczej".

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama