Reklama

Reklama

Zginęło tysiąc osób. Tragiczne trzęsienie ziemi w Afganistanie

Do tysiąca wzrosła liczba ofiar śmiertelnych trzęsienia ziemi w Afganistanie - informuje afgańska agencja Bakhtar. Ponad 1500 osób w wyniku kataklizmu odniosło obrażenia. Zniszczeniu uległo prawie dwa tysiące domów. Afgański premier Mohammad Hassan Akhund zwołał spotkanie kryzysowe w Kabulu w celu skoordynowania pomocy humanitarnej.

Drastycznie wzrosła liczba ofiar śmiertelnych trzęsienia ziemi w Afganistanie. Wstrząs o magnitudzie 6,1 miał miejsce na wschodzie Afganistanu. Jak powiadomił Reuters, było to najbardziej śmiercionośne trzęsienie ziemi w kraju od 20 lat. 

Afganistan. Trzęsienie ziemi i niemal tysiąc ofiar

Trzęsienie ziemi było odczuwalne przez 119 mln osób w Afganistanie, Pakistanie i Indiach - przekazało Europejsko-Śródziemnomorskie Centrum Sejsmologiczne EMSC.

Chwilę przed godziną 11 (czasu polskiego - red.) lokalne władze poinformowały o liczbie 950 ofiar trzęsienia ziemi

- Liczba ofiar śmiertelnych prawdopodobnie wzrośnie, ponieważ niektóre wioski znajdują się na odległych obszarach górskich, a zebranie szczegółów zajmie trochę czasu - skomentował przedstawiciel afgańskiego ministerstwa spraw wewnętrznych Salahuddin Ayubi.

Reklama

Po godzinie 14:00 (polskiego czasu - red.) powiadomiono, że liczba ofiar śmiertelnych wzrosła do 1000, a rannych zostało 1500 osób

Pakistańskie obserwatorium meteorologiczne oceniło, że epicentrum trzęsienia znajdowało się w afgańskiej prowincji Paktika, około 50 km na południowy zachód od miasta Chost. Wstrząsy były odczuwalne w stolicy Pakistanu - Islamabadzie.

Szef agencji Abdul Wahid Rayan napisał na Twitterze, że w Paktice zniszczeniu uległo 900 domów i że prawdopodobnie kilkadziesiąt osób jest uwięzionych pod gruzami. Później podano, że zniszczonych jest prawie dwa tysiące domów. 

Zdjęcia w afgańskich mediach ukazują zrównane z ziemią domy i przykryte kocami ciała leżące na ziemi. Na miejsce katastrofy wysłano helikoptery w celu dotarcia do rannych i zaopatrzenia w lekarstwa i żywność.

Afganistan. Tragiczne trzęsienie ziemi

Afgański premier Mohammad Hassan Akhund zwołał spotkanie kryzysowe w pałacu prezydenckim w Kabulu w celu skoordynowania pomocy humanitarnej. 

Premier Pakistanu Shahbaz Sharif złożył Afgańczykom kondolencje, zapewniając o wysłaniu pakistańskiej pomocy do kraju.

"Silne trzęsienie ziemi dotknęło cztery dystrykty w prowincji Paktika, powodując śmierć, raniąc setki naszych obywateli i niszcząc dziesiątki domów" - napisał na Twitterze Bilal Karimi, zastępca rzecznika talibskiego rządu. "Wzywamy wszystkie agencje pomocy do natychmiastowego wysłania swoich zespołów na miejsce zdarzenia, aby zapobiec dalszej katastrofie" - dodał.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy