"Zaatakowała" ich trująca roślina. 18 osób rannych, kilka w szpitalu

Oprac.: Mateusz Kucharczyk

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Lubię to
like
Super
relevant
1,6 tys.
Udostępnij

Beztroska letnia wędrówka mogła zakończyć się tragicznie. 18 uczestników Marszu Mamuta w Niemczech zostało poparzonych przez barszcz Sosnowskiego. Natychmiast podniesiono alarm, ponieważ trująca roślina jest niebezpieczna dla ludzi. Powoduje poważne obrażenia przypominające oparzenia. Kilka osób trafiło do szpitala.

Uczestnicy pieszej wycieczki w Niemczech zostali poparzeni przez barszcz Sosnowskiego
Uczestnicy pieszej wycieczki w Niemczech zostali poparzeni przez barszcz SosnowskiegoPawel Murzyn // pl123.rfEast News

Niepokojące doniesienia z Niemiec. W trakcie 100-kilometrowej wędrówki w Nadrenii Północnej-Westfalii doszło do poważnego incydentu. Uczestników ekstremalnego Marszu Mamuta "zaatakował" śmiertelnie niebezpieczny barszcz Sosnowskiego (Heracleum sosnowskyi). Musiały interweniować służby medyczne.

Niemcy. Barszcz Sosnowskiego "zaatakował". Wielu rannych

Wędrówka rozpoczęła się w sobotę w Essen i miała zakończyć się po 24 godzinach bardzo intensywnego marszu. Trudność Marszu Mamuta polega na tym, że trasa wiedzie zwykle z dala od głównych szlaków turystycznych.

Sytuacja zmieniła się dramatycznie, gdy uczestnicy dotarli w niedzielę do Grugaparku w Essen. Około godz. 14:00 straż pożarna otrzymała zgłoszenie o osobach, skarżących się na piekące wysypki na rękach i nogach. Natychmiast podniesiono alarm. Na miejsce wezwano karetki pogotowia.

Spośród 18 rannych, sześć osób przewieziono do szpitala. - Wszyscy skarżyli się na piekące wysypki na rękach i nogach - powiedział w rozmowie z gazetą "Bild" rzecznik straży pożarnej.

Barszcz Sosnowskiego atakuje w wakacje

Eksperci zwracają uwagę, że na barszcz Sosnowskiego trzeba szczególnie uważać latem, ponieważ wilgoć i wysoka temperatura powietrza zwiększa jego toksyczność. Epidemiolodzy radzą, by przy bezpośrednim narażeniu, kontakcie jak najszybciej przemyć skórę letnią wodą z mydłem, by usunąć z jej powierzchni sok rośliny. Trzeba umyć wszystkie przedmioty i wyprać ubrania.

Jeśli na skórze pojawiły się pęcherze, ale nie doszło do ich rozerwania, można zastosować miejscowo maść kortykosteriodową. Trzeba konsultować się z lekarzem.Niezależnie od stopnia nasilenia objawów trzeba unikać ekspozycji na światło słoneczne, przez co najmniej 48 godzin.

W Polsce znanych jest ponad trzy tysiące lokalizacji rośliny. To roślina inwazyjna, która występuje na terenie całego kraju - najczęściej na łąkach, pastwiskach, wzdłuż strumieni wodnych, na obrzeżach lasów i pól czy skarpach rowów. Główny Inspektorat Sanitarny wystosował w lipcu ostrzeżenie przed rośliną. GIS przypomina, że jeśli zauważy się barszcz Sosnowskiego, można zgłosić to pod całodobowy numer alarmowy straży miejskiej 986.

Źródło: Bild, Interia

-----

Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time -:-
 
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
      reklama
      dzięki reklamie oglądasz za darmo
      20-lecie powstania Muzeum Powstania Warszawskiego
      20-lecie powstania Muzeum Powstania WarszawskiegoPolsat News
      Przejdź na