Reklama

Wybory w Serbii. Zwycięzca wspomniał o "tradycyjnych przyjaciołach". Komentatorzy: Chodzi o Rosję i Chiny

Urzędujący prezydent Aleksandar Vuczić zdecydowanie wygrał niedzielne wybory prezydenckie w Serbii, a jego Serbska Partia Postępowa przedterminowe wybory parlamentarne - wynika z sondaży. Jak podały ośrodki Ipsos i Cesid, Vuczić otrzymał 59,8 proc. głosów.

Aleksandar Vuczić ogłosił już swoje zwycięstwo w wyborach prezydenckich.

Zapowiedział, że podczas drugiej kadencji będzie kontynuował wysiłki na rzecz wejścia Serbii do Unii Europejskiej i utrzymania dobrych relacji z sąsiadami. Wypowiedział się przeciwko "niszczeniu relacji z tradycyjnymi przyjaciółmi" Serbii. Nie sprecyzował jednak, o jakie państwa chodzi, ale zdaniem obserwatorów bez wątpienia miał on na myśli Rosję i Chiny.

Rywal zdobył jedynie 17,4 proc. głosów

Główny rywal Vuczicia, emerytowany generał Zdravko Ponos, zdobył 17,4 proc. głosów.

Według prognoz przedterminowe wybory parlamentarne wygrała rządząca Serbska Partia Postępowa (SNS) z 43,6 proc. głosów. Na drugim miejscu jest opozycyjna koalicja Zjednoczona Serbia z 12,8 proc., a na trzecim - Socjalistyczna Partia Serbii, dotychczasowy koalicjant SNS, która otrzymała 11,6 proc. głosów.

Reklama

Jak poinformowała serbska organizacja praw obywatelskich CRTA, na godzinę przed zamknięciem lokali wyborczych frekwencja wynosiła 55,1 proc.

Wstępne oficjalne wyniki niedzielnych wyborów mają zostać ogłoszone dopiero w poniedziałek wieczorem. 

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Serbia

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy