Reklama

Wlk. Brytania: Kraje UE nie chcą „Brexitu”

27 państw członkowskich Unii Europejskiej oświadczyło "jasno i kategorycznie", iż pragną, by W. Brytania pozostała w UE po referendum – powiedział brytyjski minister spraw zagranicznych Philip Hammond.

Referendum w sprawie dalszego członkostwa Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej ma się odbyć przed końcem 2017 roku.Premier Wielkiej Brytanii David Cameron zapowiedział renegocjacje w sprawie powiązań swego kraju z UE przed głosowaniem w referendum.

- Wszystkie 27 krajów członkowskich powiedziało mi jasno i kategorycznie, że pragną, by Wielka Brytania pozostała częścią Unii Europejskiej - powiedział minister Hammond parlamentarzystom w Londynie.

Współdziałać z Londynem

Niektórzy w UE, jak zaznaczył, "posunęli się nawet dalej, mówiąc, że Unia Europejska bez Wielkiej Brytanii nie byłaby rozpoznawalna". Według ministra Hammonda niektórzy w UE są gotowi do współdziałania z Londynem, by próbować zapewnić przeprowadzenie niezbędnych zmian, by Wielka Brytania mogła pozostać w UE.

Reklama

Cameron zapowiadał jeszcze przed majowymi wyborami do Izby Gmin, że jeśli je wygra, przeprowadzi referendum w sprawie modelu członkostwa jego kraju w UE, a wcześniej będzie dążył do zmian w UE.

36 proc. dla "Brexitu"

Brytyjska opinia publiczna na razie wydaje się popierać dalsze członkostwo kraju w UE. W majowym sondażu YouGove, opublikowanym po wyborach, 45 proc. Brytyjczyków podało, że głosowałoby za pozostaniem w Unii, a 36 proc. poparłoby "Brexit".

 

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy