Wielka powódź w Libii. Niesamowite, co odsłoniła opadająca woda

Karolina Głodowska

Oprac.: Karolina Głodowska

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Lubię to
like
Super
relevant
1,3 tys.
Udostępnij

Potężna powódź, która w ostatnim czasie pozbawiła życia tysiące osób w Libii odkryła przed badaczami całkowicie nowe, nieznane wcześniej fragmenty ruin starożytnego greckiego miasta Cyrena. - Niewątpliwie jest to wyróżniające się odkrycie - powiedział o nieznanym wcześniej rzymskim systemie odprowadzającym wodę lokalny urzędnik. Krajobraz został jednak zniekształcony, bo w wielu innych miejscach pojawiło się mnóstwo mułu i gruzu, który zagraża konstrukcjom.

Ruiny starożytnego greckiego miasta Cyrena
Ruiny starożytnego greckiego miasta CyrenaESAM OMRAN AL-FETORI / ReutersAgencja FORUM

W skutek tragicznej powodzi w Libii, która nawiedziła ten kraj w połowie września, zginęło ponad pięć tysięcy osób, a kolejne tysiące zaginęło. Władze przekazywały, że skala klęski żywiołowej jest ogromna - informowano o całych dzielnicach miast, które zostały dosłownie zmyte z powierzchni.

Nieustannie padający i silny deszcz sprawiał, że w wielu miejscach tworzyły się błotne lawiny, które porywały ludzi. Woda przerywała także tamy i niszczyła mosty.

Tragiczna powódź w Libii. Woda odkryła starożytne ruiny

Żywioł nie ominął również ruin starożytnego greckiego miasta Cyrena. Agencja Reutera donosi, że w regionie spadło tak wiele deszczu, iż woda do zeszłego tygodnia jeszcze całkowicie nie opadła. Silny nurt spowodował, że w niektórych miejscach, na przykład tam, gdzie w starożytności znajdowały się łaźnie, pojawiły się duże ilości gruzów i błota. 

Urzędnik z lokalnego departamentu Adel Boufjra przekazał agencji Reutera, że masy ziemi mogły zwiększać ryzyko osiadania, a więc i zawalenia się pozostałości antycznych budynków. Badacze obawiają się, czy niektóre przetrwają zimę.

Powodziowa fala wymyła ziemię. Woda odsłoniła nieznane ruiny

Co zaskakujące, woda pomogła odkryć jednak to, co do tej pory było dla archeologów, jak i turystów niewidoczne. W jednym z miejsc fala powodziowa wymyła glebę, odsłaniając nieznany wcześniej system odprowadzający wodę.

- Powódź odkryła przed nami nowe miejsce. To wodny kanał, który, jak sądzę, zbudowano w czasach rzymskich. To wyróżniające się odkrycie dla naszego miasta - ocenił Adel Boufjra.

Starożytna Cyrena była grecką kolonią i jednym z najważniejszych miast epoki hellenistycznej. W późniejszym czasie osada stała się ważnym ośrodkiem morskim i handlowym podlegającym Rzymianom. Miasto uległo zniszczeniu w 365 roku, gdy region nawiedziło trzęsienie ziemi.

Źrodło: Reuters

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time -:-
 
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
      reklama
      dzięki reklamie oglądasz za darmo
      Schetyna o blokadzie paktu migracyjnego: Trzeba szukać sojuszników, a nie walczyć ze wszystkimi
      Schetyna o blokadzie paktu migracyjnego: Trzeba szukać sojuszników, a nie walczyć ze wszystkimiPolsat NewsPolsat News
      emptyLike
      Lubię to
      Lubię to
      like
      775
      Super
      relevant
      238
      Hahaha
      haha
      83
      Szok
      shock
      94
      Smutny
      sad
      57
      Zły
      angry
      32
      Lubię to
      like
      Super
      relevant
      1,3 tys.
      Udostępnij
      Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
      Przejdź na