Reklama

Reklama

Wielka Brytania: 20 tys. osób czeka w kolejce, by pożegnać królową

Według szacunków brytyjskiej policji ok. 20 tys. osób czeka w ponad 1,5-kilometrowej kolejce, aby przejść obok trumny królowej Elżbiety II. Poddani zaczęli wchodzić do katedry, aby pożegnać monarchinię od godz. 17:30. W kolejce czekali po kilka godzin. Wcześniej tysiące osoby obserwowało króla Karola III podążającego za trumną swojej matki w procesji wzdłuż Royal Mile w Edynburgu.

W poniedziałek po południu z Pałacu Holyroodhouse w Edynburgu wyruszył kondukt, odprowadzający trumnę z ciałem królowej Elżbiety II do katedry św. Idziego. Bezpośrednio za karawanem wiozącym trumnę szli król Karol III, księżniczka Anna, książę Andrzej i książę Edward - poza Andrzejem, który nie pełni obowiązków członka rodziny królewskiej, pozostali byli ubrani w mundury wojskowe. 

Dalej w kondukcie szli mąż księżniczki Anny, wiceadmirał Timothy Lawrence, królowa-małżonka Camilla oraz żona księcia Edwarda, Zofia. Po obu stronach ulicy zgromadziło się tysiące osób. 

Reklama

24 godziny na pożegnanie królowej

Po mszy poddani od godz. 17:30 mają możliwość pożegnania swojej królowej. Ciało królowej pozostanie w katedrze przez 24 godziny. Według szacunków brytyjskiej policji ok. 20 tys. osób czeka w ponad 1,5-kilometrowej kolejce, aby przejść obok trumny królowej Elżbiety II. Niektórzy w kolejce czekają nawet od siedmiu godzin.

W sieci pojawiły nagrania długiej kolejki przed katedrą.

Przy trumnie królowej czuwa Królewska Kompania Łuczników. Pracują w trzech zespołach. Każda czteroosobowa grupa strażników spędza przy trumnie 20 minut, po czym wychodzi na 40-minutowy odpoczynek.Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy