Reklama

Wiceszef MSZ Rosji: Mam nadzieję na porozumienie z USA

- Potrzebujemy taktyki małych kroków, aby dojść do konsensusu w relacjach z USA - powiedział wiceminister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Riabkow. Ponadto wskazał, że prawdopodobnie w 2026 roku porozumienie między Moskwą a Waszyngtonem w sprawie ograniczenia proliferacji broni jądrowej zakończy się. - To całkiem możliwy scenariusz - oznajmił.

W udzielonym rosyjskiej agencji państwowej RIA Novosti i cytowanym przez agencję Reutera wywiadzie Riabkow stwierdził, że aby Kreml i Biały Dom mogły zbliżyć się do porozumienia w kwestiach dwustronnych niezbędne będą "małe kroki".

- Mamy nadzieję, że taktyka małych kroków pozwoli nam dojść do wzajemnie akceptowalnych rozwiązań w najważniejszych kwestiach dwustronnej agendy - powiedział w wywiadzie dla rosyjskiej agencji informacyjnej wiceminister spraw zagranicznych Rosji.

Siergiej Riabkow: Mam nadzieję na porozumienie z USA

Ponadto wiceszef rosyjskiej dyplomacji stwierdził, że po 2026 roku prawdopodobne jest całkowite wygaśnięcie układu "New START", ograniczającego arsenały nuklearne Stanów Zjednoczonych i Federacji Rosyjskiej. - To całkiem możliwy scenariusz - oznajmił Riabkow.

Reklama

Traktat został podpisany przez prezydentów Baracka Obamę i Dmitrija Miediwediewa dnia 8 kwietnia 2010 w Pradze i - po przedłużeniu w 2021 - ma obowiązywać do lutego 2026 roku. 

Rozmowy na linii USA-Rosja o kolejnej aktualizacji wzajemnych ustaleń dotyczących układu "New Start" zostały jednak odwołane w ostatniej chwili w listopadzie 2022 roku, a żadna ze stron nie uzgodniła żadnych ram czasowych dla nowych rozmów.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Siergiej Riabkow | USA | Rosja

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy