WHO ogłasza alert. Sfałszowano lek robiący furorę
Do sprzedaży internetowej trafiły sfałszowane wersje popularnego leku stosowanego do leczenia cukrzycy typu 2 - ostrzega WHO. Chodzi o środek, który wiele osób używa jednak jako "wspomagacz" odchudzania. Przyjmowanie podrobionego leku może być szkodliwe dla zdrowia.

Semaglutyd - lek stosowany w leczeniu cukrzycy typu 2 zaczął być wykorzystywany także w procesie odchudzania. Środek ten wszedł na szeroką skalę na rynek - także internetowy - m.in. pod nazwą handlową Ozempic.
Duże zainteresowanie lekiem sprawiło, że w sprzedaży pojawiły się jego odpowiedniki, a z czasem - jak alarmuje WHO - także podrobione wersje.
WHO ostrzega. Do sprzedaży trafił podrobiony lek
Światowa Organizacja Zdrowia reaguje w sprawie podrobionego leku na odchudzanie nie tylko ze względu na kwestie prawne. Okazuje się, że nieoryginalny farmaceutyk może wywołać powikłania u przyjmujących do pacjentów.
W podróbkach może w ogóle nie być głównej substancji czynnej tego leku, jaką jest semaglutyd - albo jest jej zbyt mało, by mógł on prawidłowo działać - przekazał wicedyrektor WHO ds. leków i produktów leczniczych dr Yukiko Nakatani.
Podróbki leku miały dotrzeć już do Wielkiej Brytanii, Irlandii Północnej, USA i Brazylii. Podrobiony Ozempic ma być sprzedawany w wersji do iniekcji (tzw. peny do wykonywania zastrzyków), tak jak w oryginalnej wersji, co może uśpić czujność pacjentów.
WHO ostrzega, że niektóre podróbki mają zmienioną substancję czynną. - Dla osób zdrowych, z prawidłowym poziomem insuliny, zażycie takiego sfałszowanego leku nie tylko nie pomaga w odchudzaniu, ale może być wręcz niebezpieczne. Skutki zdrowotne takich podróbek mogą być "nieprzewidywalne" - dodaje organizacja.
Lek na cukrzycę pomaga schudnąć? Tak działa Ozempic
Semaglutyd, stosowany w leczeniu otyłości, działa na ośrodek sytości w mózgu. Ogranicza w tej sposób apetyt i hamuje ochotę na podjadanie. W najpopularniejszej wersji lek podawany jest w formie zastrzyków, które przy pomocy specjalnego "pistoletu" pacjent samodzielnie podaje sobie w warunkach domowych.
Wraz ze wzrostem popularności tej metody leczenia lekarze przypominają, że stosowanie semaglutydu może odbywać się wyłącznie za zgodą lekarza i pod jego nadzorem. Kuracji mogą towarzyszyć skutki uboczne, takie jak nudności.
Nie ma też gwarancji, czy lek pomoże schudnąć w znacznym, czy tylko niewielkim stopniu.
-----
Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!