Reklama

Węgry pomogą wysłać zboże do Afryki. Zależy im na dostawach kobaltu

- Węgry sfinansują wysyłkę 10 tys. ton zboża o wartości 3,5 mln dolarów z Ukrainy do Afryki w ramach wysiłków na rzecz rozwiązania globalnego kryzysu żywnościowego - poinformował węgierski minister spraw zagranicznych i handlu Peter Szijjarto po spotkaniu z szefem dyplomacji Demokratycznej Republiki Konga. Dodał, że od niezakłóconych dostaw kobaltu z tego afrykańskiego kraju zależy sukces światowego przemysłu samochodów elektrycznych.

Węgierski minister spraw zagranicznych i handlu Peter Szijjarto spotkał się w poniedziałek w Budapeszcie z szefem dyplomacji Demokratycznej Republiki Konga (DRK) Christophem Lutundulą. Węgierski polityk podkreślił, że kryzys żywnościowy, spowodowany wojną w Ukrainie, najbardziej uderza w kontynent afrykański.

W październiku w Fenyeslitke, przy granicy z Ukrainą, władze Węgier otworzyły największy intermodalny terminal przeładunkowy w Europie. 

Według zapowiedzi MSZ w Budapeszcie ma on pomóc w transporcie ukraińskiego zboża do portów nad Adriatykiem.

Reklama

Szijjarto podkreślił na konferencji prasowej, że Demokratyczna Republika Konga jest również ważnym krajem dla sektora samochodów elektrycznych ze względu na złoża kobaltu niezbędnego do ich wytwarzania.

Węgrzy wyślą zboże, liczą na kobalt

Na Węgrzech duże zagraniczne firmy, w tym chiński CATL, inwestują w fabryki produkujące baterie.

- Sukces światowego przemysłu samochodów elektrycznych zależy w dużej mierze od niezakłóconego i nieprzerwanego wydobycia kobaltu oraz jego dostaw na rynek światowy - podkreślił szef węgierskiej dyplomacji dodając, że ponad 70 proc. kobaltu wykorzystywanego przez sektor pochodzi właśnie z DRK.

Była to pierwsza wizyta ministra spraw zagranicznych DRK na Węgrzech od czasu nawiązania przez oba kraje stosunków dyplomatycznych w 1973 roku.

INTERIA.PL/PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy