Reklama

Reklama

USA: Rozpoczynają się prawybory Partii Demokratycznej

W stanie Iowa rozpoczyna się wyścig demokratów o prezydencką nominację Partii Demokratycznej. Faworytami są były wiceprezydent Joe Biden i senator z Vermont Bernie Sanders.

W ostatnich sondażach przed prawyborami w Iowa 77-letni Biden i 78-letni Sanders remisują, bądź zmieniają się na prowadzeniu. Ostatnie tygodnie przyniosły znaczący wzrost notowań tego drugiego. Wcześniej to Biden był "samotnym liderem".

"Grupę pościgową" stanowią obecnie: senator z Massachusetts Elizabeth Warren, burmistrz South Bend w stanie Indiana Pete Buttigieg, były burmistrz Nowego Jorku Michael Blooomberg (akurat w Iowa nie startuje), a także senator z Minnesoty Amy Klobuchar.

Czytaj więcej o prawyborach w Iowa!

Reklama

Długa droga do nominacji

Prawybory Partii Demokratycznej odbędą się w najbliższych miesiącach we wszystkich stanach USA, jak również wśród amerykańskich obywateli poza granicami kraju.

Zwycięzca prawyborów otrzyma prezydencką nominację Partii Demokratycznej. Oficjalnie stanie się to 13-16 czerwca podczas konwencji krajowej demokratów w Milwaukee w stanie Wisconsin.

By zdobyć nominację trzeba uzyskać poparcie 1990 z 3979 delegatów na konwencję krajową. Delegatów "zdobywa się" w poszczególnych prawyborach - przydzielani są oni na podstawie wyników głosowania i mają obowiązek zagłosować na określonego kandydata.

W porównaniu z 2016 roku nastąpiła duża zmiana w tym procesie. Za sprawą presji ze strony Berniego Sandersa i jego zwolenników w znacznej mierze ograniczono rolę superdelegatów - prominentnych członków partii, którzy podczas konwencji głosowali na równi z delegatami wyłonionymi w sposób demokratyczny. Tym razem superdelegaci nie będą mogli głosować na konwencji, chyba że żaden z kandydatów nie uzyska wymaganego poparcia 1990 delegatów.

Prawybory republikanów to formalność

Prawybory odbywają się również u republikanów, ale w praktyce jest to tylko formalność, której nie towarzyszy medialne zainteresowanie - nominację otrzyma Donald Trump, który wcześniej zostanie uniewinniony podczas procesu w Senacie.

Wybory prezydenckie w USA odbędą się 3 listopada 2020 r.

(mim)

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy