USA: Komisja Senatu zaakceptowała układ START
Senacka Komisja Spraw Zagranicznych zaaprobowała w głosowaniu nowy układ START z Rosją o redukcji strategicznej broni nuklearnej. Ma on zastąpić poprzedni traktat, który wygasł w grudniu ubiegłego roku.
Komisja opowiedziała się za ratyfikacją stosunkiem głosów 14 do 4; przeciw głosowali Republikanie.
Aby układ wszedł w życie, musi go ratyfikować Senat w pełnym składzie, większością co najmniej 2/3 głosów. Nie wiadomo jeszcze, czy dojdzie do tego głosowania przed zakończeniem prac obecnego Kongresu. 2 listopada odbędą się wybory do nowego Kongresu.
W Komisji Spraw Zagranicznych republikańscy przeciwnicy układu usiłowali zablokować ratyfikację, zgłaszając kilkanaście poprawek.
Najwyższy rangą senator Republikanów w komisji, ultrakonserwatywny Jim DeMint, domagał się wykreślenia z tekstu układu wszelkich wzmianek o tarczy antyrakietowej, co wymagałoby jego renegocjacji.
Krytycy nowego układu START twierdzą, że wprowadzenie do tekstu zapisu wiążącego strategiczną broń ofensywną z defensywną umożliwi Rosji zerwanie układu, jeśli USA rozbudują systemy obrony rakietowej niezgodne z życzeniami Kremla.
Nowy układ START, podpisany w kwietniu przez prezydenta Baracka Obamę i rosyjskiego prezydenta Dimitrija Miedwiediewa, nakazuje redukcję transkontynentalnej broni nuklearnej do poziomu 1550 głowic rakietowych po obu stronach.
INTERIA.PL/PAP