Reklama

Reklama

USA. Joe Biden do Amerykanów: Wasze życie zmieni się na lepsze

Prezydent USA Joe Biden obiecał swym rodakom odczuwalną poprawę warunków bytowych. - Wasze życie zmieni się na lepsze - i to dosłownie - powiedział we wtorek w Woodstock w stanie New Hampshire. Jego słowa mają związek z przyjętą przez Kongres ustawą o infrastrukturze.

Wizyta Joe Bidena w Woodstock jest początkiem tygodniowej podróży przedstawicieli rządu federalnego po kraju, podczas której mają oni promować program inwestycji infrastrukturalnych.

Zobacz też: Joe Biden i Xi Jinping o wirtualnym szczycie USA-Chiny

Uchwalony przez Kongres - z poparciem części republikanów w obydwu izbach - pakiet wydatków to jeden z największych tego typu plan inwestycji w historii kraju i jeden z najważniejszych projektów politycznych prezydenta Bidena.

Reklama

Biliony dolarów przez lata

W skład pakietu wchodzą wydatki ok. 1,2 bln dolarów przez siedem lat, z czego 550 mld to nowe wydatki, nieuwzględnione we wcześniejszym budżecie. 110 mld dolarów zostanie przeznaczone na remonty dróg i mostów, 66 mld na kolej, 65 mld na rozszerzenie sieci internetu szerokopasmowego na cały kraj, 65 mld na odnowę sieci energetycznej, 50 mld na ochronę przed zmianami klimatu i 40 na transport publiczny. Program przewiduje również budowę ogólnokrajowej sieci stacji ładowania pojazdów elektrycznych.

Według prezydenta Bidena inwestycje mają zapewnić Ameryce trwały rozwój gospodarczy, stworzyć miliony miejsc pracy oraz być kluczowym elementem w rywalizacji z Chinami, które od lat przeznaczają wielkie środki na modernizację infrastruktury.

- Za 50 lat historycy będą mówić o tym, że był to początek czasu, w którym Ameryka odzyskała konkurencyjność - podkreślił Joe Biden podczas swego wystąpienia w Woodstock.


Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy