Unijny dyplomata w irańskim więzieniu. Grozi mu kara śmierci
33-letni szwedzki dyplomata pracujący w strukturach Unii Europejskiej został oskarżony przez władze Iranu o szpiegostwo na rzecz Izraela. Irańska Agencja Prasowa poinformowała o rozpoczęciu procesu, w którym urzędnik może zostać skazany na karę śmierci.

W kwietniu 2022 roku władze Iranu zatrzymały Johana Floderus'a - obywatela Szwecji, pracującego w strukturach Unii Europejskiej. Został oskarżony o szpiegostwo na rzecz Izraela oraz "zepsucie na ziemi", co jest zagrożone karą śmierci.
Urzędnik UE może zostać skazany na karę śmierci. Iran oskarża go o szpiegostwo
Irańska Agencja Prasowa ISNA poinformowała o rozpoczęciu procesu Floderusa, który przebywa w irańskim więzieniu od ponad 600 dni. Rodzina oskarżonego ocenia, że jest on przetrzymywany "bez jakiejkolwiek uzasadnionej przyczyny".
"Obywatel Szwecji jest oskarżony o szeroko zakrojone działania przeciwko bezpieczeństwu kraju, szeroko zakrojoną współpracę wywiadowczą z reżimem syjonistycznym i zepsucie na ziemi" - poinformowała irańska agencja zajmująca się sprawami sądowymi Mizan Online.
Według zapisów Koranu, zepsucie ziemi oznacza "działania niewierzących i niesprawiedliwych ludzi, które zagrażają dobrobytowi społecznemu i politycznemu".
Szwed w irańskim więzieniu. "Zepsucie na ziemi"
Irański wymiar sprawiedliwości wskazał, że Floderus miał działać na terenie kraju w ramach projektów Stanów Zjednoczonych i instytucji europejskich, mających na celu gromadzenie informacji wywiadowczych dla Izraela.
Obrońcy praw człowieka i zachodnie rządy oskarżały władze Iranu o próby wymuszenia ustępstw politycznych od innych państw poprzez zatrzymywanie ich obywateli i stawianie im zarzutów dotyczących bezpieczeństwa państwowego, które mogły być sfabrykowane. Teheran twierdzi, że postępuje zgodnie z prawem karnym.
Stosunki Szwecji z Iranem są napięte od 2019 roku, gdy w skandynawskim kraju aresztowano byłego irańskiego urzędnika w związku z jego rolą w masowych egzekucjach i torturach więźniów politycznych w latach 80. XX wieku - przypomina agencja Reutersa.
***
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!