Uniewinnieni po 36 latach więzienia. Teraz dostaną miliony

Marta Stępień

Oprac.: Marta Stępień

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Lubię to
like
Super
relevant
545
Udostępnij

Miasto Baltimore w stanie Maryland zgodziło się wypłacić 48 milionów dolarów odszkodowania trzem mężczyznom, którzy jako nastolatkowie zostali niesłusznie skazani na dożywocie za morderstwo. Alfred Chestnut, Ransom Watkins i Andrew Stewart spędzili w więzieniu 36 lat. W 2019 roku sąd orzekł, że byli niewinni.

Alfred Chesnut, Andrew Stewart i Ransom Watkins
Alfred Chesnut, Andrew Stewart i Ransom WatkinsTODD KIMMELMAN/AFPEast News

W środę miasto Baltimore zatwierdziło wypłatę 48 mln dolarów dla Alfreda Chestnuta, Ransoma Watkinsa i Andrew Stewarta w związku z ich niesłusznym skazaniem za morderstwo.

- To mężczyźni, którzy trafili do więzienia jako nastolatkowie, a wyszli jako młodzi dziadkowie po pięćdziesiątce - powiedział władzom miasta Justin Conroy, radca prawny Departamentu Policji w Baltimore.

USA: Trzej mężczyźni spędzili w więzieniu 36 lat. Dostaną odszkodowanie

Burmistrz Baltimore Brandon Scott przekazał w oświadczeniu odczytanym na spotkaniu w sprawie wypłaty pieniędzy, że ugody takie jak ta "mówią o rażącej niesprawiedliwości" wobec mieszkańców i dodał, że zaangażowane rodziny zasługują na odszkodowanie.

"Nasze miasto znajduje się w sytuacji, w której w 2023 roku dosłownie płacimy za niewłaściwe postępowanie funkcjonariuszy sprzed kilkudziesięciu lat" - napisał Scott. "To tylko część ceny, jaką musi zapłacić nasze miasto, aby naprawić zło tej strasznej historii" - dodał.

W oświadczeniu przewodniczący Rady Miejskiej Nick Mosby, stwierdził z kolei, że "nasze serca są z Alfredem Chestnutem, Andrew Stewartem, Ransomem Watkinsem i ich rodzinami".

"Nic na tym świecie nie jest w stanie zrekompensować psychicznej i emocjonalnej traumy, jaka spotkała tych niewinnych mężczyzn i ich rodziny. Żadna kwota odszkodowania nie naprawi krzywd wyrządzonych przez 36 lat zamętu i jego skutków dla tych mężczyzn, ich rodzin i społeczności" - podkreślił Mosby.

W 1983 roku nastolatkowie zostali aresztowani

Chestnut, Watkins i Stewart mieli po 16 lat, gdy w Święto Dziękczynienia 1983 roku zostali aresztowani. Oskarżono ich o morderstwo 14-letniego DeWitta Ducketta, rzekomo zabitego w szkole z powodu kurtki. Za morderstwo pierwszego stopnia nastolatkowie zostali skazani na dożywocie.

Kilkadziesiąt lat później Chestnut złożył wniosek o upublicznienie informacji zebranych w śledztwie. Przedstawił nowe dowody, które podczas procesu ukrywał przed swoimi prawnikami.

"Śledczy zignorowali zeznania naocznych świadków i dowody rzeczowe, które zaprzeczały wybranej przez nich narracji, w tym dowody wskazujące na innego podejrzanego. Zamiast tego ukształtowali dowody tak, aby powiązać ze sobą powodów, w tym poprzez wymuszenie fałszywych zeznań od młodych świadków" - czytamy w pozwie złożonym przez Chestnuta, Watkinsa i Stewarta w 2020 roku.

Z dokumentu wynika również, że sprawca - "John Doe", który faktycznie zabił Ducketta i uciekł ze szkoły w jego kurtce, zmarł.

Mężczyzn uniewinniono w 2019 roku

"25 listopada 2019 roku, trzy dni przed Świętem Dziękczynienia, sędzia orzekł o niewinności (wniesiony wspólnie przez powodów i stan Maryland) i nakazał natychmiastowe zwolnienie" - napisano w pozwie.

Prokuratorka stanu Baltimore Marilyn Mosby powiedziała wówczas, że doszło do "celowego zatajenia i fałszywego przedstawienia dowodów uniewinniających, dowodów, które wykazałyby, że był to ktoś inny niż oskarżeni".

Po zwolnieniu przeprosiła mężczyzn i obiecała pracować na rzecz reform dla osób niesłusznie skazanych.

Źródło: CNN

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time -:-
 
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
      reklama
      dzięki reklamie oglądasz za darmo
      Siemoniak: Polska nie ma potencjału demograficznego do budowy 300-tysięcznej armii
      Siemoniak: Polska nie ma potencjału demograficznego do budowy 300-tysięcznej armiiRMF24.plRMF
      emptyLike
      Lubię to
      Lubię to
      like
      312
      Super
      relevant
      97
      Hahaha
      haha
      58
      Szok
      shock
      34
      Smutny
      sad
      24
      Zły
      angry
      20
      Lubię to
      like
      Super
      relevant
      545
      Udostępnij
      Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
      Przejdź na