Reklama

Reklama

Turyści nie wrócili z wyprawy na Gerlach. Trwa akcja poszukiwawcza

Trwają poszukiwania trzech Polaków, którzy nie wrócili z wyprawy na Gerlach - poinformowała w sobotę dyżurna słowackich ratowników górskich. Turystów poszukuje załoga helikoptera oraz piesze grupy ratowników. Gerlach to najwyższy szczyt Tatr, leżący na Słowacji.

Polacy wybrali się na Gerlach w piątek, jednak nie wrócili i jeszcze przed północą centralę Horskiej Zachrannej Służby (słowacki odpowiednik GOPR) zawiadomił telefonicznie znajomy taterników, zaniepokojony brakiem kontaktu z nimi.

- Rano Polaków poszukiwano z pokładu śmigłowca. Na poszukiwania wyruszyły także piesze wyprawy. Do poszukiwań mają dołączyć także ratownicy TOPR z Zakopanego - powiedziała dyżurna HZS i dodała, że nie wiadomo, czy mężczyźni w ogóle dotarli na szczyt.

Gerlach. Najwyższy szczyt Tatr

Gerlach wznosi się na 2655 m n.p.m. i jest najwyższym szczytem w Tatrach oraz w całych Karpatach. Leży w całości po słowackiej stronie Tatr. Szczyt dostępny jest jedynie dla taterników. Turyści niemający uprawnień taternickich nie mogą samodzielnie go zdobywać. Najczęściej uczęszczane wejście na Gerlach jest poprowadzone z Doliny Wielickiej. Szczyt można także zdobyć z Doliny Batyżowieckiej.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama