Reklama

Transpłciowa kobieta skazana na karę śmierci. Zabiła swoją byłą partnerkę

Amber McLaughlin będzie pierwszą transpłciową kobietą, która zostanie stracona w Stanach Zjednoczonych. 49-latka została skazana na karę śmierci za zabicie swojej byłej partnerki. Egzekucja mogła zostać wstrzymana, jednak gubernator stanu Missouri odrzucił wniosek obrońców kobiety w tej sprawie - informują amerykańskie media.

Amber McLaughlin została skazana na karę śmierci za zamordowanie swojej byłej partnerki w listopadzie 2003 roku. Kobieta ma zostać stracona w nocy z wtorku na środę polskiego czasu w Missouri.

Amerykańskie media podają, że pierwsza w tym roku egzekucja, może być również pierwszą w historii egzekucją transpłciowej kobiety. Dodatkowo przypominają, że egzekucje kobiet w Stanach Zjednoczonych są rzadkością. Od 1976 roku zaledwie 17 kobiet zostało skazanych w USA na karę ostateczną - informuje Centrum Informacji o Karze Śmierci.

Egzekucji mogły zapobiec władze stanu Missouri. Obrońcy kobiety zwrócili się do republikańskiego gubernatora Mike'a Parsona z prośbą o złagodzenie wyroku. Proponowali zamienić karę śmierci na dożywotnie więzienie.

Reklama

Argumentowali, że podczas procesu ława przysięgłych, która nie miała wątpliwości co do winy, nie głosowała za wyrokiem śmierci jednogłośnie. W większości stanów USA przy orzekaniu kary śmierci wymagana jest jednomyślność. Jednak nie w Missouri. Tam w takich przypadkach o karze decyduje sędzia.

Gubernator podjął decyzję. Egzekucja się odbędzie

Prawnicy 49-latki twierdzili również, że kobieta okazała szczerą skruchę oraz zmagała się z problemami psychicznymi oraz traumą z dzieciństwa. Przypominali, że kobieta została porzucona przez matkę i umieszczona w systemie opieki zastępczej, gdzie miała być maltretowana fizycznie i psychicznie przez opiekunów.

- Egzekucja Amber McLaughlin uwydatniłaby wszystkie wady wymiaru sprawiedliwości i byłaby wielką niesprawiedliwością na wielu poziomach - powiedział CNN adwokat kobiety, Larry Komp.

- Byłaby to kontynuacja systemowych zaniedbań, które istniały przez całe życie Amber. Nikt nie próbował interweniować, aby chronić ją jako dziecko i nastolatkę. Wszystko, co mogło pójść w jej życiu źle, poszło źle - dodał.

Mimo starań obrońców kobiety, we wtorek biuro gubernatora poinformowało jednak, ze prośba o złagodzenie wyroku została odrzucona i egzekucja odbędzie się normalnie.

"Stan Missouri wykona wyrok Amber McLaughlin zgodnie z postanowieniem sądu. Rodzina i bliscy jej ofiary zasługują na spokój" - poinformowano w oświadczeniu, które cytują amerykańskie media. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kara śmierci | osoby transpłciowe | wyrok | egzekucja | USA | gubernator | missouri

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy