Zmień miejscowość
Popularne miejscowości
- Białystok, Lubelskie
- Bielsko-Biała, Śląskie
- Bydgoszcz, Kujawsko-Pomorskie
- Gdańsk, Pomorskie
- Gorzów Wlk., Lubuskie
- Katowice, Śląskie
- Kielce, Świętokrzyskie
- Kraków, Małopolskie
- Lublin, Lubelskie
- Łódź, Łódzkie
- Olsztyn, Warmińsko-Mazurskie
- Opole, Opolskie
- Poznań, Wielkopolskie
- Rzeszów, Podkarpackie
- Szczecin, Zachodnio-Pomorskie
- Toruń, Kujawsko-Pomorskie
- Warszawa, Mazowieckie
- Wrocław, Dolnośląskie
- Zakopane, Małopolskie
- Zielona Góra, Lubuskie
Stworzyli specjalny sprzęt do cięcia podmorskich kabli. Media ujawniają
Chińscy naukowcy projektowali specjalne urządzenia przeznaczone do przecinania podmorskich kabli - donoszą amerykańscy dziennikarze, którzy dotarli do konkretnych projektów i dokumentacji. Chińczycy argumentowali w nich, że zdarzają się kryzysowe sytuacje, w których sprzęt taki jest potrzebny, jednak zachodni eksperci nie kryją zaniepokojenia. W tle seria tajemniczych awarii i incydentów m.in. na Bałtyku.
W ostatnim czasie media obiegły informacje o kilku incydentach na Bałtyku, ale do podobnych zdarzeń dochodziło też np. w pobliżu Tajwanu. W każdym z tych przypadków odnotowano obecność chińskich bądź rosyjskich jednostek, co z uwagi na napiętą sytuację geopolityczną, wzbudziło podejrzenia.
Teraz amerykański "Newsweek" donosi, że Chińczycy poszukiwali patentów na urządzenia do "cięcia podmorskich kabli". W tekście podkreślono, że nie oznacza to, że sprzęt taki został wykorzystany do niszczenia podmorskiej infrastruktury. Zdaniem autorów działania takie wskazują jednak na zainteresowanie opracowaniem takiego rozwiązania.
Chińczycy opracowali urządzenia do cięcia podmorskich kabli. Media ujawniają
Projekt urządzenia do cięcia kabli podmorskich opracował zespół chińskich inżynierów z Uniwersytetu Lishui w prowincji Zhejiang w 2020 roku. W dokumentacji patentowej zaznaczono, że prace podjęto, bo zdarzają się sytuacje kryzysowe, w których kable "muszą zostać przecięte". Podkreślono, że powinno być to robione "szybko i tanio", stąd działania nad sprzętem, który stanowiłby alternatywę dla tradycyjnych metod.
Dziennikarze próbowali skontaktować się z przedstawicielami uniwersytetu. Dyrektor Wydziału Badań Naukowych Wang Yan zapytany o sprawę odmówił komentarza, po czym się rozłączył.
Jak czytamy, urządzenie posiadało mechanizm wykrywania miedzi, która to jest podstawowym surowcem przewodzącym wykorzystywanym do produkcji podmorskich kabli. W zamyśle więc obecność śladów tego pierwiastka na "specjalnej kotwicy" miałaby świadczyć o skutecznym przecięciu przewodu.
Infrastruktura podmorska zagrożona? Nowy wymiar wojny technologicznej?
Wniosek z 2020 roku bazował na dokumencie z 2009 roku, kiedy to naukowcy argumentowali, że urządzenie takie jest niezbędne z uwagi na obecność położonych nielegalnie kabli u wybrzeży Chin, które winny być zniszczone.
Eksperci, w reakcji na doniesienia, nie kryją zaniepokojenia i wprost uważają, że pomysł jest "absurdalny". Metoda taka jest wysoce nieprecyzyjna. Podczas ewentualnych operacji doprowadzić można bowiem do uszkodzenia innych elementów potrzebnej infrastruktury.
Zauważono też, że sprzęt taki może być wykorzystywany do innych celów. Fakt, że Chiny opracowały takie urządzenia, sugeruje, iż Pekin z uwagą podchodzi do kwestii zagrożeń związanych z podmorską infrastrukturą - ocenił Benjamin L. Schmitt z Uniwersytetu Pensylwanii.
Rzecznik chińskiej ambasady w Waszyngtonie Liu Pengyu, zapytany o niedawne informacje o zniszczonych kablach i patenty, nie odpowiedział, wskazując, że "nie jest zaznajomiony z tematem".
Bezpieczeństwo na Bałtyku. Nowe decyzje NATO
We wtorek, z uwagi na ostatnie incydenty na Bałtyku, szef NATO Mark Rutte powiadomił, że Sojusz stworzy Straż Bałtycką, by zwiększyć bezpieczeństwo na tym morzu.
Po szczycie w Helsinkach, na którym Polskę reprezentował premier Donald Tusk podkreślono, że NATO będzie reagować stanowczo na ewentualne kolejne naruszenia, postawi na konsultacje z ekspertami czy wzmocni obecność na Bałtyku. Zadeklarowano też m.in. zdecydowane działania ws. rosyjskiej floty cieni.
Źródła: "Newsweek", Interia
-----
Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!
Więcej na ten temat
Zobacz także
- Polecane
- Dziś w Interii
- Rekomendacje