"Sprzedają się jak ciepłe bułeczki". Cenny kruszec na sklepowych półkach

Oprac.: Marta Stępień
Oprócz typowych produktów spożywczych w sklepach i automatach w Korei Południowej pojawiła się zupełna nowość - sztabki złota. Klienci mogą zakupić nawet 0,1 grama cennego kruszcu. Ceny wahają się od około 50 do 650 złotych. Najchętniej na zakup decydują się osoby po trzydziestce. Od wprowadzenia sztabek na rynek nabyły one niemal połowę z nich.

Największa w Korei Południowej sieć sklepów spożywczych CU współpracuje z centralnym bankiem kraju, by oferować klientom minisztabki złota.
"Cenny kruszec sprzedaje się jak ciepłe bułeczki" - podaje NBC News.
Korea Południowa. Sztabki złota w sklepach i automatach
Od kwietnia w sklepach CU można kupić sztabki złota różnej wielkości - od ważących 0,1 do 1,87 grama. Największe kosztują 225 tys. wonów (ok. 650 zł), a te o wadze 0,5 grama - 77 tys. wonów (ok. 225 zł).
Według lokalnych mediów największą popularnością cieszą się jednak 1-gramowe sztabki. Bloczki o wartości 113 tys. wonów (ok. 330 zł) rozeszły się w ciągu dwóch dni.
Klienci mogą kupować sztabki z zamiarem podarowania ich najbliższym - wygrawerowano bowiem na nich krótkie wiadomości z m.in. gratulacjami czy życzeniami urodzinowymi.
Najchętniej cenny kruszec w sklepach CU nabywały osoby po trzydziestce. Od czasu wprowadzenia sztabek na rynek zakupiły one ponad 41 proc. z nich. Nieco mniej klientów jest wśród osób po czterdziestce - one zakupiły 35,2 proc. sztabek, a osoby po 50. roku życia - 15,6 proc. Najmłodsi obywatele, w wieku powyżej 20 lat, nabyli 6,8 proc. z nich.
Sklepy CU nie są jednymi, które oferują klientom nietypowy towar. Koreańczycy mogą nabyć małe sztabki także w automatach.
Korea Południowa. Ceny złota rosną
- Zazwyczaj w czasach niepewności gospodarczej, gdy lokalna waluta traci na wartości, popyt na złotą biżuterię wzrasta, ponieważ krajowi inwestorzy szukają inwestycji w bezpieczne aktywa - tłumaczy ekspert Heng Koon How.
Ceny złota w Korei Południowej osiągnęły rekordowy poziom 456 tys. wonów (ok. 1,3 tys. zł) za 3,75 grama. Popyt na złote sztabki i monety wzrósł w kraju rok do roku o 27 proc.
Złoto kupują także w Chinach. Jak podaje NBC News, w 2023 roku kraj ten wyprzedził Indie i stał się największym na świecie nabywcą złotej biżuterii.
-----
Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!