Reklama

Reklama

Sprawa Izby Dyscyplinarnej SN. KE otrzymała pismo z Polski

Komisja Europejska potwierdziła, że otrzymała od strony polskiej odpowiedź w sprawie funkcjonowania Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. "Teraz ja analizujemy" - zaznaczył rzecznik KE.

- Mogę potwierdzić, że Komisja otrzymała od Polski odpowiedź na swoje pismo z 22 grudnia, którą teraz szybko analizujemy - przekazał w rozmowie z mediami rzecznik Komisji Europejskiej Christian Wigand.

Izba Dyscyplinarna SN. KE otrzymała odpowiedź

- W przypadku braku dowodu, że Polska w pełni przestrzega nakazu Trybunału Sprawiedliwości z dnia 14 lipca 2021 r., Komisja przystąpi do wysłania pierwszego wezwania do zapłaty. Polsce pozostaje pilnie zastosować się do wyroku TSUE z 14 lipca ubiegłego roku - podkreślił Wigand.

Jak zauważają media, rzecznik KE nie odpowiedział na pytanie, ile czasu zajmie Komisji przeanalizowanie pisma otrzymanego od Polski w sprawie funkcjonowania Izby Dyscyplinarnej SN.

Wigand wskazał, że jeśli TSUE nakłada karę pieniężną na kraj członkowski UE, kraj ten musi zapłacić ją Komisji Europejskiej. - Państwa członkowskie dotychczas płaciły kary. KE ma narzędzia, aby zapewnić, że płatności trafiają do budżetu UE, jeśli zajdzie potrzeba, odejmując je (kary - red.) od innych funduszy UE - zaznaczył. 

Reklama

Sprawa Izby Dyscyplinarnej SN. KE pisze do Polski

Jak informowaliśmy w Interii, pod koniec grudnia Komisja Europejska zwróciła się do polskiego rządu z pismem ws. wykonania nakazu zapłaty dziennej kary w wysokości miliona euro, wydanego przez Trybunał Sprawiedliwości. 

Orzeczenie TSUE w tej sprawie zapadło w połowie lipca. Wówczas Trybunał wezwał Polskę do "natychmiastowego zawieszenia stosowania przepisów krajowych odnoszących się w szczególności do uprawnień Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego".

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy