Rtęć w Odrze? Niemiecki minister wskazuje na ładunki soli

Oprac.: Bartosz Kołodziejczyk
Minister środowiska z Brandenburgii w Niemczech poinformował o nowych wynikach badań, które przeprowadzono na próbkach pobranych z Odry. Jak wynika z analizy, za skażenie mogą odpowiadać ładunki soli.

W opinii ministra środowiska Brandenburgii (z partii Zielonych - red.) za skażenie Odry mogą odpowiadać rozpuszczone duże ładunki soli.
Odra. Niemcy o "ładunkach soli"
- Nowe wyniki laboratoryjne z piątku wykazały zwiększony ładunek soli w rzece - mówił Axel Vogel na antenie radia rbb24.
Jak zaznaczył minister, wyniki z ostatniej analizy nie są jednak rozstrzygające.
Jednocześnie w dalszym ciągu prowadzone są badania pod kątem zbadania poziomu rtęci w Odrze. Minister podkreślił, że rtęć może mieć długofalowe skutki dla ryb i innych organizmów, które żyją w obrębie rzeki.
Vogel zaznaczył przy tym, że zgodnie z obecnym stanem wiedzy, w Odrze nie ma takiej ilości rtęci, która mogłaby spowodować tak masowe śnięcie ryb.
Niemcy. "Brak informacji z Polski"
Minister Vogel był pytany także o kontakt z Polską w związku ze skażeniem Odry.
Jak stwierdził polityk, oficjalnie wciąż nie otrzymał on informacji z Polski, że do rzeki trafiły odpady chemiczne.
Minister zaznaczył jednak, że jest w kontakcie z polskim ministerstwem środowiska i marszałkiem województwa lubuskiego. - Wszystkie polskie władze wyraźnie wskazują, że same nie wiedzą wystarczająco dużo - mówił na antenie.
Jak dodał, wiele wskazuje na to, że substancje przedostały się do Odry w okolicach Opola pod Wrocławiem.