Reklama

Reklama

Rosja. Rząd Miedwiediewa podał się do dymisji. Miszustin kandydatem na nowego premiera

Premier Rosji Dmitrij Miedwiediew poinformował w środę, że jego rząd podał się do dymisji. Jednocześnie Władimir Putin zapowiedział utworzenie stanowiska zastępcy szefa Rady Bezpieczeństwa Rosji i powołanie Miedwiediewa na ten urząd. Na stanowisko nowego premiera prezydent zaproponował Michaiła Miszustina.

Miszustin jest obecnie szefem Federalnej Służby Podatkowej.

Putin na spotkaniu z Miszustinem zaproponował mu objęcie urzędu premiera i po jego zgodzie wniósł jego kandydaturę do rozpatrzenia przez Dumę. Służby prasowe parlamentu podały, że Duma uczyni to jeszcze w środę. Trwa spotkanie Miszustina z prezydium izby niższej, które zebrało się na nadzwyczajnym posiedzeniu.

53-letni Michaił Miszustin, szef FNS od 2010 roku, jest doktorem ekonomii. W latach 1992-1996 pracował w Międzynarodowym Klubie Komputerowym, organizacji wspierającej rozwój rynku komputerowego w Rosji. W administracji państwowej Miszustin zaczął pracować w 1998 roku. W latach 1999-2004 był wiceministrem podatków. Później kierował służbami katastralnymi, a od 2006 roku - krajową agencją administracji specjalnych stref ekonomicznych. Rozwój specjalnych stref ekonomicznych był jednym z najambitniejszych projektów ówczesnego ministerstwa gospodarki Rosji.

Reklama

W latach 2008-2010 Miszustin kierował firmą inwestycyjną UFG. Po powrocie do struktur państwowych stanął na czele FNS. W kierowanych przez niego służbach podatkowych przeprowadzona została błyskawiczna cyfryzacja i rozszerzono ich kompetencje, poprawiając przy tym administrowanie.

Miszustin jest autorem monografii na temat administracji podatkowej. Pasjonuje się hokejem i zasiada w radzie nadzorczej moskiewskiego klubu hokejowego CSKA.

Prezydent proponuje zmiany

Władimir Putin i Dmitrij Miedwiediew poinformowali o decyzjach około dwie godziny po zaproponowaniu przez prezydenta zmian w konstytucji.

Miedwiediew podkreślił, że w swym orędziu szef państwa zapowiedział "fundamentalne zmiany", które - gdy zostaną wprowadzone - oznaczać będą zmiany "w równowadze różnych gałęzi władzy". Oświadczył, że w tym kontekście "jest oczywiste", iż rząd powinien zapewnić prezydentowi "możliwość podejmowania wszelkich niezbędnych decyzji" i w związku z tym uznał za potrzebne podanie się jego gabinetu do dymisji.

Putin polecił, by dotychczasowy rząd wykonywał swoje obowiązki do czasu powołania nowego gabinetu. Wyraził zadowolenie z pracy rządu Miedwiediewa, który - jak przypomniał - premierem Rosji jest od ośmiu lat.

Nowe stanowisko dla Miedwiediewa

Prezydent Rosji polecił także utworzenie stanowiska wiceprzewodniczącego Rady Bezpieczeństwa i powołanie Miedwiediewa na ten urząd. Były premier ma odpowiadać za kwestie bezpieczeństwa i zdolności obronnych. Na czele Rady Bezpieczeństwa Rosji stoi prezydent.

Jak zauważają media, oznacza to, że nowym premierem Rosji nie będzie Miedwiediew. Nie jest jasne, kto nim zostanie.

Daleko idące zmiany w konstytucji

Wśród zmian w konstytucji, które w środę zaproponował Władimir Putin, jest rozszerzenie kompetencji parlamentu w formowaniu rządu. Duma Państwowa ma wyłaniać premiera i na jego wniosek - ministrów, a prezydent będzie zobowiązany do ich mianowania na stanowiska. Zmiany te mają być poddane pod referendum.

Po decyzji o podaniu się rządu do dymisji spadł kurs rubla rosyjskiego - o 30 kopiejek, do 61,725 rubli za 1 dolara. Jest to poziom najniższy na przestrzeni ostatniego tygodnia.

Z Moskwy Anna Wróbel

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy