Reklama

Dmitrij Miedwiediew

Dmitrij Miedwiediew /Xinhua News/East News /East News
 • Data urodzenia:

  14.04.1965

 • Miejsce urodzenia:

  Petersburg

 • Kraj urodzenia:

  Rosja

 • Należy do:

  • Jedna Rosja
Dmitrij Miedwiediew to rosyjski polityk, prawnik i działacz państwowy. Prezydent Federacji Rosyjskiej w latach 2008–2012, wicepremier (2005–2008) oraz premier tego kraju (2012–2020). Obecnie wiceprzewodniczący Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej i jeden z najbardziej zaufanych sojuszników Władimira Putina

Dimitrij Miedwiediew – wykształcenie 

Dimitrij Miedwiediew urodził się 14 września 1965 roku w Leningradzie (obecnym Petersburgu) w profesorskiej rodzinie. Dorastał jako jedynak. W latach młodzieńczych pracował na stanowisku laboranta w Leningradzkim Instytucie Technologicznym. W roku 1987 ukończył wydział prawa Leningradzkiego Uniwersytetu Państwowego, a w 1990 r. obronił tam doktorat i następnie pracował jako wykładowca. Jest specjalistą od prawa cywilnego. 

Dimitrij Miedwiediew – kariera polityczna 

Dimitrij Miedwiediew działalność polityczną rozpoczął w 1986 r. Wówczas wstąpił do Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego. Na początku lat 90., będąc jednym z doradców w sztabie wyborczym Anatolija Sobczaka, poznał Władimira Putina. Pracował we władzach miejskich Petersburga jako ekspert komitetu ds. stosunków z zagranicą, którym kierował przyszły prezydent. 

Gdy w 1999 roku ówczesny prezydent Borys Jelcyn wyznaczył Putina na premiera, Dimitrij Miedwiediew został wiceszefem kancelarii rządu. Dwukrotnie (w roku 2000 i 2004) kierował sztabem wyborczym podczas kampanii prezydenckiej Putina. Później został pierwszym wicepremierem Federacji Rosyjskiej. 

W 2007 r. został jednym z głównych kandydatów do przejęcia funkcji prezydenta Rosji po zakończeniu drugiej kadencji Władimira Putina. W marcu 2008 r. wygrał wybory prezydenckie. Putin został premierem, a ów układ władzy określano w Rosji jako „tandem”. 

Niedługo po objęciu urzędu zdecydował o wysłaniu sił rosyjskich, by wspomóc separatystów z Osetii Południowej podczas konfliktu z Gruzją. 26 sierpnia 2008 r. podjął decyzję o uznaniu niepodległości Osetii Południowej i Abchazji, mimo protestów ze strony NATO, Unii Europejskiej oraz samej Gruzji. 

Polacy zapamiętają go jako pierwszego przywódcę Rosji, który publicznie przyznał, że polscy oficerowie wiosną 1940 r. zostali rozstrzelani przez NKWD z rozkazu ówczesnych liderów ZSRR, w tym Józefa Stalina

W 2012 r. Dimitrij Miedwiediew został desygnowany na urząd premiera Rosji przez prezydenta Władimira Putina. Podał się do dymisji w 2020 r. Wkrótce po zakończeniu urzędowania na stanowisku premiera został mianowany wiceprzewodniczącym Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej. 

Dimitrij Miedwiediew – życie prywatne 

Dimitrij Miedwiediew jest żonaty ze Swietłaną Miedwiediewą, z którą ma syna – Ilję (ur. 1995). Miedwiediew nie ukrywa swojej miłości do sportu. Pływa, uprawia jogę, a także kibicuje zespołowi Zenit Petersburg. Uwielbia muzykę hard rock. Słucha m.in. Black Sabbath, Deep Purple, Led Zeppelin i Pink Floyd.

Temat Dmitrij Miedwiediew znajdziesz również w serwisie:

Wiadomości

Wideo