Reklama

Przymusowo ich wysterylizowano. Kraj wypłaci odszkodowania

Rząd Japonii zapłąci odszkodowanie dóm ofiarom przymusowej sterylizacji. Tej dokonano ponad 40 lat temu, w związku z obowiązującym wówczas prawem eugenicznym. Decyzja zapadła przed sądem w prefekturze Kumamoto. To trzecie tego typu orzeczenie.

Decyzja sądu okręgowego w Kumamoto w Japonii dotyczy 78-letniego mężczyzny i 76-letniej kobiety, którzy podobnie jak tysiące innych Japończyków zostali pozbawieni możliwości posiadania dzieci z powodu niepełnosprawności.

Oboje domagali się odszkodowań w wysokości po 33 mln jenów (255 tys. dolarów). "Sąd przyznał im znacznie mniej, bo równowartość około 170 tys. dolarów łącznie" - podała publiczna stacja NHK.

Eugeniczne prawo obowiązywało w Japonii w latach 1948-1996. Sterylizowano m.in. osoby z niepełnosprawnościami fizycznymi lub umysłowymi oraz obciążone schorzeniami genetycznymi, by zapobiec narodzinom "gorszego potomstwa".

Reklama

Japnia a przymusowa sterylizacja. Drakońskie prawo i 25 tys. ofiar

Przez blisko pięć dekad obowiązywania eugenicznych przepisów sterylizacji poddano w Japonii ok. 25 tys. osób, a w co najmniej 16,5 tys. przypadków zabieg przeprowadzono pod przymusem. Najwięcej operacji miało miejsce w latach 60. i 70., a ostatnia - w 1993 roku.

Japoński parlament przyjął w 2019 roku ustawę zobowiązującą rząd do wypłaty odszkodowań ofiarom tej polityki. Ówczesny premier Shinzo Abe oświadczył, że rząd "szczerze żałuje i głęboko przeprasza za cierpienie spowodowane przymusową sterylizacją".

Mimo to sądy pierwszej instancji odrzucały dotąd pozwy, składane przez ofiary, wskazując na przedawnienie spraw po upływie 20 lat od sterylizacji.

Poniedziałkowa decyzja sądu w Kumamoto jest trzecią, w której zobowiązano rząd do wypłaty zadośćuczynień. Jako pierwszy zrobił to w lutym 2022 roku sąd wyższy w Osace, który zmienił orzeczenie sądu pierwszej instancji i przyznał odszkodowania w wysokości łącznie 55 mln jenów (480 tys. dolarów) trojgu powodów. Później podobnie zdecydował w innej sprawie sąd wyższy w Tokio.

Choć najsurowsze przepisy eugeniczne stosowały nazistowskie Niemcy, Japonia nie jest jedynym krajem, w którym podobne programy obowiązywały w czasach pokoju. Większość innych państw zakończyła je jednak w latach 70. XX wieku.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Japonia | sterylizacja

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy