Przełomowa decyzja w USA. Chodzi o TikToka

Joanna Mazur

Oprac.: Joanna Mazur

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Lubię to
like
Super
relevant
308
Udostępnij

Ustawę zakazującą chińskiej aplikacji TikTok w stanie Montana podpisał w środę gubernator Greg Gianforte. To pierwszy stan w USA, który całkowicie zakazał używania tej aplikacji. Naruszenie decyzji może wiązać się z karą w wysokości 10 tysięcy dolarów.

Gubernator Montany podpisał ustawę zakazującą TikToka w stanie, zdj. ilustracyjne
Gubernator Montany podpisał ustawę zakazującą TikToka w stanie, zdj. ilustracyjneCELAL GUNES / ANADOLU AGENCYAFP

Komunistyczna Partia Chin wykorzystująca TikToka do szpiegowania Amerykanów, naruszania ich prywatności, gromadzenia ich osobistych, prywatnych i wrażliwych informacji jest dobrze udokumentowana - argumentował Gianforte. Nazywał ustawę "najbardziej zdecydowanym działaniem jakiegokolwiek stanu".

O swojej decyzji gubernator stanu poinformował również w mediach społecznościowych.

TikTok, należący do chińskiej firmy technologicznej ByteDance, stoi w obliczu rosnących wezwań ze strony niektórych amerykańskich ustawodawców. Domagają się zakazania aplikacji w całym kraju z powodu obaw o potencjalny wpływ chińskiego rządu na tę platformę.

USA: Zakaz TikToka w stanie Montana. Gubernator podpisał ustawę

Gianforte zabronił również korzystania ze wszystkich aplikacji mediów społecznościowych, które gromadzą i udostępniają dane osobowe lub inne wrogim zagranicznym adwersarzom na urządzeniach wydanych przez władze.

Każde naruszenie zakazu może wiązać się z karą w wysokości 10 tysięcy dolarów. Egzekwowaniem przepisów zajmie się Departament Sprawiedliwości stanu Montana.

Stan Montana zakazuje używania TikToka. Są głosy sprzeciwu

Decyzja Grega Gianforta nie wszystkim się spodobała. Jak podaje portal stacji CNN, NetChoice, grupa zajmująca się sprzedażą technologii, której członkiem jest TikTok, nazwała ustawę niekonstytucyjną.

Carl Szabo, główny radca prawny NetChoice stwierdził, że rząd nie może blokować obywatelom dostępu do chronionych przez konstytucję wypowiedzi, w jakiejkolwiek formie - czy to w gazecie, na stronie internetowej, czy za pośrednictwem aplikacji. - Wdrażając to prawo, Montana ignoruje Konstytucję Stanów Zjednoczonych, należyty proces i wolność słowa, odmawiając dostępu do strony internetowej i aplikacji, z których chcą korzystać ich obywatele - podkreślił.

Organizacja American Civil Liberties Union (ACLU), która zajmuje się ochroną praw gwarantowanych przez konstytucję, również jest podobnego zdania. W wydanym oświadczeniu wyrażano swój sprzeciw odnośnie wprowadzenia zakazu. "Gubernator Gianforte podeptał wolność słowa setek tysięcy mieszkańców Montany, którzy używają aplikacji do wyrażania siebie, zbierania informacji i prowadzenia małych firm w imię antychińskich nastrojów" - głosi komunikat, który cytuje CNN.

Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time -:-
 
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
      reklama
      dzięki reklamie oglądasz za darmo
      Maląg w "Gościu Wydarzeń" o przyczynach kryzysu demograficznego: Ubyło kobiet
      Maląg w "Gościu Wydarzeń" o przyczynach kryzysu demograficznego: Ubyło kobietPolsat NewsPolsat News
      emptyLike
      Lubię to
      Lubię to
      like
      145
      Super
      relevant
      77
      Hahaha
      haha
      41
      Szok
      shock
      20
      Smutny
      sad
      5
      Zły
      angry
      20
      Lubię to
      like
      Super
      relevant
      308
      Udostępnij
      Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
      Przejdź na