Problemy na światowym rynku żywności. Czego może zabraknąć w 2023?

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Lubię to
like
Hahaha
haha
692
Udostępnij

Redakcja SheFinds przeanalizowała jakie produkty mogą być trudniejsze do zdobycia w supermarketach w 2023 roku. Część z nich dotyczy wyłącznie rynku amerykańskiego, ale są też takie, z którymi może być problem w Europie.

2023 rok może być trudny dla rynku żywności
2023 rok może być trudny dla rynku żywnościYuichi YamazakiAFP

Pierwszym z nich jest chleb. Przedłużający się konflikt w Ukrainie może spowodować problemy z dostawami do piekarni składników, potrzebnych do produkcji chleba. Według sierpniowego raportu McKinsey - firmy zajmującej się doradztwem strategicznym, produkcja zbóż spadnie w Ukrainie o 35-45 proc.

Kolejnym produktem jest olej słonecznikowy. Think tank Brookings Institution podał, że w 2020 roku 52 proc. nasion słonecznika i oleju słonecznikowego na światowym rynku, pochodziło z Ukrainy. "Obecnie łańcuchy dostaw oleju są zakłócone, a ceny wzrosły bardziej, niż ceny zbóż" - czytamy w analizie organizacji.

Piwo, konserwy i karma dla zwierząt - czyli wszelkie produkty w puszkach. Od 2020 trwa kryzys na rynku aluminium. Wynika on z niedoborów siły roboczej i konsekwencji pandemii, która pogłębiła problemy z łańcuchami dostaw.

Jednocześnie eksperci wahają się, kiedy kryzys na rynku aluminium może się zakończyć. Przedstawiciele amerykańskiego producenta Vincent Metals twierdzą, że może to nastąpić w późniejszych miesiącach 2023 roku, ze względu na powstające zakłady produkcji.

W USA problemy z sałatą i pokarmem dla niemowląt

Amerykanie muszą obawiać się też o sałatę. W listopadzie 2022 roku cena tego produktu wzrosła o blisko 20 proc. w porównaniu z 2021 rokiem - wynika z danych indeksu cen towarów konsumpcyjnych. Problemy są spowodowane przez choroby rośliny i wirusa nekrotycznej plamistości niecierpka. W Kalifornii, która produkuje prawie 50 proc. sałaty w USA, wirus zniszczył 80 proc. upraw.

Kolejny produkt to oliwa z oliwek. Serwis Daily Meal przekazał, że 12 proc. światowej produkcji oliwy przypada na na region Puglia we Włoszech. Tymczasem bakteria Xylella fastidiosa zaatakowała jedną trzecią z 60 milionów drzew oliwnych na tym obszarze. W miejscach, gdzie pojawia się bakteria, produkcja oliwy spada o 50- 70 proc. - donosi portal Atlas Obscura.

Ostatnim z produktów na liście jest pokarm dla niemowląt. W ubiegłym roku CNBC poinformował o tymczasowym wstrzymaniu produkcji żywności dla niemowląt przez największego, amerykańskiego producenta - Abbott. Wszystko przez wykrycie bakterii w ich zakładzie. Przerwane dostawy spowodowały niedobory na rynku, które sięgały 40 proc. standardowych zapasów. Według Reutersa ten stan może utrzymywać się do połowy 2023 roku.

Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time -:-
 
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
      reklama
      dzięki reklamie oglądasz za darmo
      "Wydarzenia": Komisja zbada okoliczności złamania się nowej drabiny strażackiej w Inowrocławiu
      "Wydarzenia": Komisja zbada okoliczności złamania się nowej drabiny strażackiej w InowrocławiuPolsat NewsPolsat News
      emptyLike
      Lubię to
      Lubię to
      like
      453
      Super
      relevant
      53
      Hahaha
      haha
      97
      Szok
      shock
      32
      Smutny
      sad
      18
      Zły
      angry
      39
      Lubię to
      like
      Hahaha
      haha
      692
      Udostępnij
      Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
      Przejdź na