​Prezes TSUE: Zamieszanie wokół praworządności może zatopić całą UE

Michał Michalak

Oprac.: Michał Michalak

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Udostępnij

- Mamy do czynienia z ekstremalnie poważną sytuacją, która zagraża przetrwaniu europejskiego projektu w obecnej formie - oświadczył prezes Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej Koen Lenaerts na łamach Politico.

Prezes TSUE Koen Lenaerts
Prezes TSUE Koen Lenaerts Hubert Mathis/Zuma PressAgencja FORUM

Koen Lenaerts odniósł się w ten sposób do podważania roli TSUE w Polsce i na Węgrzech, ale także w Niemczech, gdzie Trybunału Konstytucyjny w Karlsruhe zakwestionował skupywanie obligacji przez Europejski Bank Centralny czy we Francji, gdzie część kandydatów na prezydenta zapowiada przywrócenie prymatu rodzimego prawa nad europejskim.

- Autorytet TSUE i nadrzędność prawa unijnego zostały zakwestionowane w części państw członkowskich, nie tylko przez polityków, ale także przez sądy konstytucyjne - przyznał Koen Lenaerts w rozmowie z Politico.

- Mówienie o prymacie unijnego prawa zawsze brzmi efektownie i część państw krytykuje tę zasadę, ale to tylko pusta retoryka. Jedyne pytanie jest takie, czy Unia ma tę określoną kompetencję - stwierdził prezes TSUE.

Jak podkreślono w artykule, to właśnie trybunał z siedzibą w Luksemburgu jest, według traktatów, jedynym ostatecznym interpretatorem unijnego prawa.

Spór z Polską

W materiale przypomniano o karze miliona euro dziennie dla Polski za niezrealizowanie decyzji TSUE o zawieszeniu Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

Lenaerts przychylił się do stanowiska, że spór z Polską to nie dyskusja o prymacie unijnego prawa, lecz w istocie "problem z niezależnością wymiaru sprawiedliwości".

- Oczywiście, że każde państwo członkowskie może organizować system sądownictwa tak, jak uzna za stosowne. Ale państwom nie wolno na oczach opinii publicznej naruszać niezależności sędziów - stwierdził prezes TSUE.

Lenaerts podkreślił, że "wszyscy jesteśmy związani artykułem drugim" traktatu o Unii Europejskiej, mówiącym o zasadzie rządów prawa i szacunku dla praw człowieka. Działalność TSUE opisał jako stanie na straży tego zapisu, a nie poszerzanie kompetencji tej instytucji.

"Gwarancja wzajemnego zaufania"

Zdaniem prezesa TSUE państwa Wspólnoty muszą mieć zaufanie do polskiego wymiaru sprawiedliwości ze względu na m.in. ekstradycję przestępców.

- Spełnienie minimalnych wymagań niezależności przez krajowe wymiary sprawiedliwości to gwarancja wzajemnego zaufania między tymi systemami. To wprost wynika z traktatu z 1997 roku - ocenił Koen Lenaerts.

Na koniec prezes TSUE podkreślił, że Trybunał jest ciałem "sądowym, nie politycznym".

Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time -:-
 
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
      reklama
      dzięki reklamie oglądasz za darmo
      "Wydarzenia": Mimo obietnicy likwidacji Izby Dyscyplinarnej, TSUE nałożyła na Polskę milion euro kary dziennie
      "Wydarzenia": Mimo obietnicy likwidacji Izby Dyscyplinarnej, TSUE nałożyła na Polskę milion euro kary dzienniePolsat News
      INTERIA.PL
      emptyLike
      Lubię to
      Lubię to
      like
      0
      Super
      relevant
      0
      Hahaha
      haha
      0
      Szok
      shock
      0
      Smutny
      sad
      0
      Zły
      angry
      0
      Udostępnij
      Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
      Przejdź na