Reklama

Reklama

Polscy pogranicznicy jadą wspierać ochronę granicy macedońsko-greckiej

16 funkcjonariuszy Straży Granicznej pojechało do Macedonii Północnej, aby wspierać tamtejsze służby w ochronie granicy macedońsko-greckiej przed nielegalną migracją - poinformowała rzeczniczka SG por. Anna Michalska. Dodała, że misja Polaków jest realizowana na wniosek macedońskiego MSW.

Por. Michalska zwróciła uwagę, że 16 funkcjonariuszy ze Śląskiego Oddziału Straży Granicznej, którzy na co dzień pełnią służbę w komendzie oddziału w Raciborzu, rozpoczyna w niedzielę pierwszą w 2022 roku edycję wspólnej operacji wsparcia Policji Republiki Macedonii Północnej. Wszyscy w ubiegłym tygodniu odbyli kurs przygotowujący funkcjonariuszy do realizacji zadań służbowych podczas misji zagranicznych. Kurs ten zorganizował dla nich Ośrodek Szkoleń Specjalistycznych SG w Lubaniu.

- Przed wyjazdem trenowali umiejętności strzeleckie, ćwiczyli taktykę realizacji czynności służbowych w obiektach zurbanizowanych. Szkolenie obejmowało również procedury zatrzymywania oraz doprowadzania osób zatrzymanych, ewakuację i samoewakuację z pojazdu, zasady udzielania pierwszej pomocy oraz przemieszczania się pojazdów uprzywilejowanych w kolumnie. Ponadto uczestniczyli w wykładach na temat tradycji i kultury macedońskiej - sprecyzowała oficer.

Reklama

Rzecznika SG podała, że udział Polaków w tej operacji jest zaplanowany do 21 lutego i został zorganizowany na wniosek Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Republiki Macedonii Północnej.

- Polski kontyngent będzie stacjonował w rejonie placówki Novo Selo i będzie realizował zadania na granicy macedońsko-greckiej. Polscy strażnicy graniczni będą wspierać macedońskie służby graniczne w ochronie granicy państwowej przed nielegalną migracją - poprzez zapobieganie nielegalnym przekroczeniom granicy oraz kontrolę autentyczności dokumentów - poinformowała.

Polski kontyngent z doświadczonym dowódcą

Por. Michalska dodała, że dowódcą polskiego kontyngentu jest zastępca komendanta PSG w Katowicach-Pyrzowicach major SG Przemysław Starczewski, który brał wcześniej udział w misjach zagranicznych, m.in. na granicy amerykańsko-meksykańskiej.

- Major Starczewski jest członkiem Krajowej Rezerwy Ekspertów wchodzących w skład Europejskiej Straży Granicznej i Przybrzeżnej. W 2014 roku uczestniczył w wymianie rządowej, organizowanej przez Departament Stanu USA, w ramach której był oddelegowany m.in. na granicę z Meksykiem realizując program dotyczący zwalczania handlu ludźmi - poinformowała.

Rzeczniczka SG zwróciła też uwagę, że mjr Starczewski w 2019 roku we Włoszech uczestniczył "w serii symulowanych treningów dotyczących nielegalnej migracji organizowanych przez OSCE (Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie)".

Oficer zwróciła uwagę, że dowódca kontynentu, który rozpoczyna tegoroczną misję Polaków w Macedonii Północnej, brał także udział w licznych szkoleniach i konferencjach międzynarodowych organizowanych przez Frontex oraz Agencję Unii Europejskiej ds. Szkolenia w Dziedzinie Ścigania (CEPOL, ang. European Union Agency for Law Enforcement Training).

Por. Michalska przypomniała, że funkcjonariusze Straży Granicznej już od 2016 roku biorą udział we wspólnych operacjach wsparcia Policji Republiki Macedonii Północnej. Według niej, w tym czasie zostało zrealizowanych 54 edycji wspólnych operacji, w których wzięło udział 1 tys. 390 funkcjonariuszy reprezentujących wszystkie oddziały i ośrodki szkolenia SG. 


Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy