Reklama

Reklama

Podsumowanie dnia: 27.11.2015

Najważniejsze wiadomości dnia - 27 listopada 2015 roku. Krajem wstrząsnęła informacja o porwaniu polskich obywateli ze statku "Szafir" przez nigeryjskich piratów. We Francji oddano hołd ofiarom tragedii z 13 listopada. USA i wiele krajów w Europie opanował dziś szał zakupów z okazji "Czarnego Piątku". Papież Franciszek zakończył trzeci dzień swojej podróży do Afryki. W Stambule miały miejsce protesty w związku z ogłoszonym przez Rosję zawieszeniem ruchu bezwizowego z Turcją.

POLSKA

W nocy z 26 na 27 listopada ze statku u wybrzeży Nigerii uprowadzonych zostało 5 polskich marynarzy z 16-osobowej załogi - poinformował szef MSZ. Pozostali członkowie załogi są bezpieczni, znajdują się na statku, który zostanie doprowadzony do portu schronienia. Zaatakowana jednostka to drobnicowiec "Szafir", który należy do polskiego armatora Euroafrica ze Szczecina. Statek płynął z belgijskiej Antwerpii do portu Onee w Nigerii.

POLSKA

Minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski i minister gospodarki morskiej i żeglugi Marek Gróbarczyk podczas konferencji prasowej w Warszawie na temat uprowadzenia polskich marynarzy u wybrzeży Nigerii.

Reklama

FRANCJA

W Paryżu oddano hołd ofiarom tragedii z 13 listopada 2015 roku. Tego dnia w zamachach terroryści islamscy zamordowali 130 osób. Ponad 350 osób zostało rannych.
Uroczystości odbyły się na dziedzińcu Pałacu Inwalidów w obecności Gwardii Narodowej. Uczestniczyły w nich rodziny ofiar, ich przyjaciele i politycy z różnych ugrupowań. Prezydent Francji Francois Hollande podczas wystąpienia mówił z przekonaniem, że o piątku 13 listopada Francuzi nigdy nie zapomną. Prezydent zaznaczył, że był to akt wojny i zapowiedział, że uczyni wszystko, by zniszczyć "armię fanatyków" z Państwa Islamskiego odpowiedzialnych za przeprowadzenie tych ataków.

FRANCJA

Francja oddaje hołd pamięci 130-stu ofiarom ataków terrorystycznych w teatrze Bataclan, w kafejkach i na Stade de France. Na zdjęciu koszule we francuskich barwach wywieszone przez mieszkańców na jednym z balkonów w Marsylii.

FRANCJA

"Ci, którzy zginęli 13 listopada, ucieleśniają nasze wartości. Naszym obowiązkiem jest bardziej niż kiedykolwiek ich wspierać. Nie ulegniemy ani strachowi, ani nienawiści. Jeśli zawładnie nami gniew, przekujemy go w spokojną determinację w imię obrony wolności" - mówił prezydent Francji Francois Hollande w przemówieniu podczas uroczystości żałobnych upamiętniających ofiary ataków z 13 listopada.

MACEDONIA

Uchodźcy na granicy grecko-macedońskiej w pobliżu miasta Gewgelija. W zeszłym tygodniu Macedonia, podobnie jak Serbia, Chorwacja i Słowenia, zamknęła wszystkie przejścia graniczne. Podjęto decyzję o zamknięciu granic dla imigrantów ekonomicznych. Wpuszczani są jedynie obywatele Syrii, Iraku i Afganistanu.Tysiące uchodźców utknęło na granicy grecko-macedońskiej, sytuacja jest tam bardzo napięta. W środę 25 listopada uchodźcy pochodzący z Iranu, którzy przebywali w prowizorycznych obozach na granicy grecko-macedońskiej, zaszyli sobie usta na znak protestu przeciwko utrudnianiu im kontynuowania podróży do innych krajów Europy.

USA

27 listopada w Stanach Zjednoczonych obchodzony jest "Czarny Piątek". To okazja do zakupów po rekordowych zniżkach. Wiele sklepów zostało otwartych już wczoraj, kiedy to Amerykanie obchodzili Święto Dziękczynienia. Szaleństwo amerykańskiego "Black Friday" powoli dociera również do Europy, w tym do Polski.

WIELKA BRYTANIA

Na zdjęciu Oxford Street w Londynie. Zakupowy szał "Czarnego Piątku" od kilku lat przyjał się także w Europie.

KENIA

Papież Franciszek podczas trzeciego dnia swojej podróży do Afryki. Wizytę w Kenii zakończyło spotkanie z młodzieżą na stadionie w Nairobi.  Jednym z tematów była korupcja, która występuje nie tylko w polityce, ale we wszystkich instytucjach. Papież poruszył też sprawę naboru młodych ludzi do ruchów radykalnych, na co szczególnie podatni są ci, którzy nie uczą się i nie pracują. Pokazał zgromadzonym dwie rzeczy, z którymi się nie rozstaje: różaniec i miniaturową drogę krzyżową. "Dzięki nim nie opuszcza mnie nigdy nadzieja" - powiedział.

KENIA

Po spotkaniu z kenijską młodzieżą na stadionie Kasarani w Nairobi  papież udał się na spotkanie z biskupami.

WŁOCHY

Mężczyzna sprzedający bilety do muzeów i wycieczki dla turystów, protestował dziś w Rzymie przeciwko rozporządzeniu miasta, które zakazało promocji turystyki na ulicy. Groził, że skoczy i popełni samobójstwo. Policja i strażacy próbowali przekonać go do zejścia na dół.

POLSKA

Marsz przeciwko aktom terroru popełnianym w imię islamu pod hasłem "Nie w naszym imieniu" zorganizowało Muzułmańskie Centrum Kulturalno-Oświatowe we Wrocławiu przy współpracy z Zakonem Franciszkanów. Uczestniczyło w nim kilkadziesiąt osób, przede wszystkim przedstawicieli mniejszości muzułmańskiej. 

POLSKA

Uczestnicy wrocławskiego marszu przeciwko aktom terroru, popełnianym w imię islamu, nieśli transparenty z napisami "Nie w naszym imieniu", "Stop ISIS" czy "Stop demonizacji islamu".

FINLANDIA

Rozpoczał się Puchar Świata w biegach narciarskich w Kuusamo. Justyna Kowalczyk nie awansowała do półfinału sprintu techniką klasyczną. Polka zajęła ostatnie miejsce w swoim biegu ćwierćfinałowym. Inauguracyjne zawody Pucharu Świata 2015/2016 wygrała Norweżka Maiken Caspersen Falla.

TURCJA

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow oświadczył w piątek, że Moskwa postanowiła zawiesić bezwizowy ruch z Turcją od 1 stycznia 2016 roku. To reakcja na zestrzelenie rosyjskiego bombowca przez tureckie myśliwce na syryjskim pograniczu. Władimir Putin oświadczył, że dopóki Ankara nie przeprosi za incydent, nie spotka się z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem. Na ulicach Stambułu, w związku z zapowiadanym zawieszeniem bezwizowego ruchu, protestowali dziś mieszkańcy. Transparenty manifestujących ukazywały wizerunek Władimira Putina i antyrosyjskie hasła.

POLSKA

W Warszawie odbyła się konferencja prasowa poświęcona organizacji obchodów 1050. Rocznicy Chrztu Polski. Wziął w niej udział wicepremier prof. Piotr Gliński wraz z przedstawicielami Episkopatu. Minister podkreślił, że wydarzenie to oznaczało nie tylko przyjęcie wiary i chrześcijaństwa, ale umożliwiło wszechstronny rozwój państwa. "Bez chrztu nie byłoby państwa polskiego" - powiedział wicepremier Piotr Gliński. Zapowiedział także, że polski rząd będzie wspierał organizację obchodów jubileuszu 1050. rocznicy chrztu Polski przez Narodowe Centrum Kultury.


Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje