Początek obchodów 29. rocznicy wyboru Jana Pawła II
Uroczystość w ambasadzie polskiej przy Stolicy Apostolskiej zainaugurowała w poniedziałek obchody 29. rocznicy wyboru Jana Pawła II, przypadającej 16 października.
W Rzymie przybywa liczna pielgrzymka archidiecezji katowickiej w związku z obchodami upamiętniającymi 750-lecie śmierci świętego Jacka Odrowąża, patrona metropolii śląskiej.
W gmachu polskiej ambasady wystawę rzeźb i portretów Jana Pawła II odsłonił były przewodniczący Papieskiej Rady Kultury kardynał Paul Poupard.
W przemówieniu francuski purpurat wspominał wybór polskiego papieża i zwrócił uwagę na to, jak bardzo pielęgnował on przez całe swe życie i pontyfikat związki wiary, kultury i sztuki. W uroczystości udział wzięli między innymi prefekt Kongregacji Wychowania Katolickiego kardynał Zenon Grocholewski i były rzecznik Watykanu Joaquin Navarro-Valls.
W Wiecznym Mieście przebywa wyjątkowo dużo Polaków, którzy będą uczestniczyć w polskich obchodach rocznicy wyboru kardynała Karola Wojtyły. Największa grupa to pielgrzymi z archidiecezji katowickiej wraz z biskupami, którzy zorganizowali wspólne uroczystości upamiętniające 750-lecie śmierci świętego Jacka Odrowąża i dzień zakończenia konklawe przed 29 laty, które wybrało papieża Polaka.
W poniedziałek po południu pielgrzymi ze Śląska wzięli udział w odprawionej przez swych biskupów mszy dziękczynnej w bazylice świętej Sabiny na Awentynie.
Po mszy w bazylice odbył się koncert pieśni sakralnych w wykonaniu Państwowego Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk". Zespół ten wystąpi we wtorek w Auli Pawła VI podczas uroczystości upamiętniającej Jana Pawła II oraz dedykowanej jego następcy - Benedyktowi XVI. Papieża reprezentować będzie watykański sekretarz stanu kardynał Tarcisio Bertone.
Również w przeddzień rocznicy wyboru Jana Pawła II na rzymskim Kapitolu odbyła się prezentacja książki znanego włoskiego watykanisty Marco Politiego pt. "Papa Wojtyła. Addio". Autor w poruszający, osobisty sposób opowiada o ostatnich tygodniach życia papieża, o jego cierpieniu i atmosferze, jaka panowała w dniach pożegnania z nim.
Biorący udział w spotkaniu przewodniczący Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego kardynał Jean-Louis Tauran powiedział, że "śmierć papieża była integralną częścią jego nauczania". Dodał, że tak, jak święty Piotr, Jan Paweł II pozostawił po sobie "swoje listy i swoją śmierć, nauczanie i męczeństwo".
Lider rzymskiej Wspólnoty świętego Idziego Andrea Riccardi mówił zaś o tym, że Jan Paweł II "był papieżem, który nie stosował taryfy ulgowej".
- Nie był papieżem liberalnym i był wręcz początkowo niepopularny w niektórych sektorach życia kościelnego - powiedział Riccardi.
Jana Pawła II wspominała również na Kapitolu przewodnicząca stowarzyszenia marokańskich kobiet we Włoszech Souad Sbai. Podkreśliła, że ogromna miłość papieża do ludzi miała wpływ na relacje z innymi kulturami i religiami. - Myślę, że także do nas Arabów powinno dotrzeć jego ważne przesłanie cierpienia za drugą osobę - powiedziała.
INTERIA.PL/PAP