Reklama

Piwo w niemieckich barach może kosztować 7,5 euro. Branża jest w opałach

Piwo w niemieckich barach pod koniec tego roku może kosztować nawet 7,5 euro za pół litra - alarmuje Niemieckie Stowarzyszenie Browarów. Jako powód wskazują "ogromny" wzrost kosztów produkcji "złotego trunku". Jednocześnie, branża domaga się zorganizowania "szczytu piwnego", aby "najważniejszy zasób kultury Niemiec nie wygasł".

Branża browarnicza w Niemczech stoi w obliczu poważnego kryzysu wywołanego wzrostem kosztów produkcji piwa. To, zdaniem ekspertów może doprowadzić do sytuacji, że piwo w barach jeszcze w tym roku może kosztować nawet 7,5 euro (ponad 35 zł). 

- Dzieje się tak, kiedy browary i restauratorzy w całości przenoszą swoje dodatkowe koszty na konsumenta - powiedział w rozmowie z "Bild" wiceprzewodniczący Berlińsko-Brandenburskiego Stowarzyszenia Browarów Stefan Fritsche.

Wzrost cen prognozuje wiele niemieckich browarów, wskazując przy tym, że "drastycznie" drożeje nie tylko gaz i prąd, ale także słód browarniany i opakowania.

Reklama

Wzywają do organizacji "szczytu piwnego"

Fristche podkreślał, że coraz więcej klientów nie jest skłonnych do płacenia tak wygórowanych cen za piwo. - Branża stoi zatem w obliczu największego wyzwania w historii browarnictwa - powiedział.

W jego ocenie, wiele browarów jest zagrożonych bankructwem. Branża wzywa więc do zorganizowania "szczytu piwnego, aby najważniejszy zasób kultury Niemiec nie wygasł".

Zwraca uwagę, że udział w nim powinni wziąć kanclerz Niemiec Olaf Scholz oraz ministrowie rolnictwa i gospodarki krajów związkowych. - Nie możemy dopuścić do wymarcia browarów w całych Niemczech. Istnieje bowiem ryzyko, że na rynku zostanie tylko kilku dużych wytwórców - mówił Fristche.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Niemcy | piwo | wzrost cen | alkohol

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy