Reklama

Pigułki "dzień po" od ręki. Na kampusie w Waszyngtonie postawiono automat

Studenci Uniwersytetu Jerzego Waszyngtona mogą od ręki skorzystać z antykoncepcji awaryjnej. Pigułki "dzień po" można kupić w automacie, który postawiono na terenie kampusu. Są one dostępne w promocyjnej cenie.

Środki dostępne w automacie na kampusie określane są jako "antykoncepcja awaryjna", można je stosować do 72 godzin od stosunku płciowego i zabezpieczają przed niechcianym zajściem w ciążę. 

Pigułki są stale uzupełniane, a jedna kosztuje 30 dolarów - o 20 dolarów mniej niż w przypadku regularnej ceny w aptece.

W automacie oprócz "Planu-B" można kupić również inne leki m.in. przeciwgorączkowe i przeciwbólowe.

Pigułki bez recepty od wielu lat

- Czasami w pobliskiej aptece kończą się zapasy. W przypadku braku dostępności antykoncepcji awaryjnej sytuacja może zrobić się nerwowa. Mając na uwadze to oraz niższą cenę środków z automatu, to jest to naprawdę duża ulga - powiedziała w rozmowie z serwisem Axios Neharika Rao, studentka drugiego roku i przewodnicząca samorządu studenckiego, pomysłodawczyni akcji.

Reklama

Wniosek o instalację "automatu" powstał w zeszłym roku, gdy Sąd Najwyższy uchylił wyrok w sprawie Roe v. Wade. Na jego mocy od lat 70-tych uznawano, że aborcja w USA jest zgodna z prawem. Od zeszłego roku o tym, czy zabieg jest legalny, decydują władze stanowe.

Pigułki antykoncepcji awaryjnej w USA są sprzedawane bez recepty od 2014 r.

Reakcja pro-life. "Brak troski o zdrowie kobiet"

Fox News zwraca uwagę, że montaż automatu został sfinansowany z prywatnych pieniędzy w ramach kampanii Emergency Contraceptive For Every Campus (Antykoncepcja Awaryjna Na Każdym Kampusie - red.). Ruch współpracuje z samorządami studenckimi w ponad 30 stanach m.in. z Uniwersytetem Columbia, Stanford i Harvardem. Aktywiści mogą pomóc w sfinansowaniu automatu z antykoncepcją, a w przypadku braku zgody uczelni "promować i prezentować alternatywne metody dostępu do środków".

Sprzeciw wobec akcji w Waszyngtonie wyraziła regionalna koordynator organizacji pro-life Students for Life of America Shaohannah Faith. W mailu cytowanym przez Fox News stwierdziła, że postawienie automatu "pokazuje brak troski o zdrowie kobiet na kampusie". Według niej dystrybucja tabletek w sposób podobny do cukierków i czipsów "jest zarówno lekkomyślna, jak i rozczarowująca".

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pigułka dzień po | kampus | automat | uniwersytety | Waszyngton | USA

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy