Reklama

Reklama

Papież Franciszek: Los migrantów to społeczny skandal ludzkości

Podczas audiencji generalnej w Watykanie ​papież Franciszek apelował, by nie zamykać oczu na los migrantów, który nazwał "społecznym skandalem ludzkości". Wezwał do modlitwy za wszystkich prześladowanych, którzy są ofiarami niesprzyjających okoliczności politycznych, historycznych, osobistych. Zwrócił się także do Polaków: Dziękujmy za otrzymane łaski mimo trudności naszych czasów.

"Święty Józef jako prześladowany i mężny migrant" - to tytuł katechezy, którą wygłosił papież w Auli Pawła VI podczas spotkania z wiernymi. Przypomniał, że Święta Rodzina z Nazaretu musiała uciekać do Egiptu, bo król Herod kazał zabić w Betlejem wszystkich chłopców poniżej drugiego roku życia.

"Człowiek staje się wilkiem dla ludzi"

Papież Franciszek, przybliżając sylwetkę Heroda, powiedział: "Był człowiekiem okrutnym; aby rozwiązać problem miał tylko jedną receptę - zabić. Jest on symbolem wielu tyranów dnia wczorajszego i dzisiejszego. Dla tych tyranów ludzie się nie liczą, liczy się władza, a jeśli potrzebują ją powiększyć, zabijają ludzi". I to dzieje się dzisiaj. Jak dodał, w takich sytuacjach "człowiek staje się wilkiem dla innych ludzi".

Reklama

- Historia jest pełna postaci, które żyjąc na łasce swych lęków, starają się je przezwyciężyć, sprawując władzę w sposób despotyczny i dopuszczając się nieludzkich aktów przemocy - mówił papież. Podkreślił, że święty Józef jest przeciwieństwem Heroda, przede wszystkim jako "człowiek sprawiedliwy".

Papież: Wzywam do modlitwy za wszystkich migrantów

Papież Franciszek zauważył, że "także dzisiaj wielu naszych braci i sióstr zmuszonych jest do życia w niesprawiedliwości i cierpieniu. Przyczyną jest prawie zawsze arogancja i przemoc możnych". Zdaniem papieża jest to "rzeczywistość, przed którą nie możemy zamykać oczu".

Wezwał do modlitwy za wszystkich migrantów i prześladowanych oraz tych, którzy są ofiarami niesprzyjających okoliczności politycznych, historycznych, osobistych.- Pomyślmy o wielu ludziach - ofiarach wojen - którzy chcą uciec ze swej ojczyzny, ale nie mogą. Pomyślmy o migrantach, którzy rozpoczynają tę drogę, by być wolnymi, ale kończą ją tam lub w morzu - wezwał papież.

Papież do Polaków: Dziękujmy za otrzymane łaski mimo trudności naszych czasów

Zwracając się do Polaków, powiedział: Drodzy bracia i siostry, zbliżając się do końca tego roku, dziękujmy Panu za otrzymane łaski i za każde dobro, jakiego pozwolił nam doświadczyć, mimo wszelkich trudności naszych czasów.

Papież Franciszek dodał na koniec: "Przez wstawiennictwo Maryi Świętej Bożej Rodzicielki i świętego Józefa, jej oblubieńca, módlmy się, aby przyszły rok był szczęśliwy dla nas i dla wszystkich ludzi, aby ustąpiła pandemia i byśmy mogli cieszyć się pokojem w naszych sercach, rodzinach, społeczeństwach i na świecie. Boże błogosławieństwo niech wam zawsze towarzyszy".

Reklama

Reklama

Reklama