Odsłonili niezwykłą konstrukcję. Katapulta dla samolotów

Karolina Głodowska

Karolina Głodowska

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Lubię to
like
Super
relevant
575
Udostępnij

Eksperymentalną katapultę dla samolotów odsłonili archeolodzy w Anglii. O istnieniu niezwykłej konstrukcji z czasów II wojny światowej wiedziano, jednak dopiero jej odkrycie pozwoliło badaczom na wyciągnięcie wielu fascynujących wniosków. Naukowcy pozyskali wiele danych, stworzyli również trójwymiarowy model urządzenia.

Katapulta dla bombowców z czasów II wojny światowej. Archeolodzy odsłonili konstrukcję
Katapulta dla bombowców z czasów II wojny światowej. Archeolodzy odsłonili konstrukcjęMuseum of London Archaeologymateriał zewnętrzny

Na niepowtarzalną konstrukcję militarną z czasów II wojny światowej nie natrafiono przypadkowo, bo informacje o jej istnieniu zawarto w dokumentach historycznych. Jednak dopiero fakt, że eksperymentalną katapultę dla bombowców odkryto podczas prac budowlanych na terenie campusu w hrabstwie Oxfordshire w Anglii, sprawił, że naukowcy mogli ją dogłębnie poznać i opisać.

Jak dowiadujemy się z tekstu opublikowanego na stronie londyńskiego muzeum, prototypowe urządzenie miało powstać w 1938 roku po tym, jak zakończyły się trwające trzy lata prace projektowe. Z urządzeniem wiązano duże nadzieje.

Drugowojenna katapulta dla bombowców. Konstrukcję porzucono

Mechanizm miał umożliwiać samolotom wzbijanie się w powietrze z krótszego pasa startowego, a także pozwalać maszynom na magazynowanie większych ilości paliwa.

Archeolodzy ustalili, że katapulta nazwana "Mark III Catapult" składała się z kilku elementów, wśród których najważniejszy był napędzany przez kilkanaście silników lotniczych tłok - to właśnie on miał sprawiać, że bombowce osiągałyby na starcie zdecydowanie większe prędkości. 

Niestety, katapulta nigdy nie wysłała w powietrze żadnej maszyny, a finalnie została porzucona. Stało się tak z uwagi na słabą trwałość silników oraz wady konstrukcyjne - mowa np. o niekompatybilności z bombowcami, jakie system miał wysyłać w przestrzeń powietrzną.

Anglia: Eksperymentalna katapulta z II wojny światowej przestanie istnieć

Prócz pozostałości katapulty i pasa startowego, odkryto również reflektory czy stanowisko dla działa przeciwlotniczego. Odsłonięte elementy konstrukcyjne pozwoliły badaczom na stworzenie modelu 3D eksperymentalnego mechanizmu.

Obecnie to dla archeologów spore ułatwienie i możliwość wyjątkowo szczegółowego zbadania nietypowego urządzenia. Niedługo będzie to jedyna możliwość zapoznania się z wyglądem katapulty, ta ma zostać bowiem w najbliższym czasie całkowicie rozebrana. Jak czytamy, to konieczne z uwagi na prowadzone w tej lokalizacji prace budowlane.

Źródło: Museum of London Archaeology

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time -:-
 
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
      reklama
      dzięki reklamie oglądasz za darmo
      Siemoniak: Polska nie ma potencjału demograficznego do budowy 300-tysięcznej armii
      Siemoniak: Polska nie ma potencjału demograficznego do budowy 300-tysięcznej armiiRMF24.plRMF
      emptyLike
      Lubię to
      Lubię to
      like
      339
      Super
      relevant
      113
      Hahaha
      haha
      52
      Szok
      shock
      33
      Smutny
      sad
      27
      Zły
      angry
      11
      Lubię to
      like
      Super
      relevant
      575
      Udostępnij
      Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
      Przejdź na