Reklama

Reklama

Odebrano ich rodzicom. Dostali 4,5 mln franków odszkodowań

Ponad 4,5 mln franków szwajcarskich w ramach odszkodowań wypłaciły władze w Berlinie setkom osób, które jako dzieci były odbierane rodzicom i wysyłane do pracy na farmach w Szwajcarii. O sprawie poinformowała w czwartek AP.

Ponad 4,5 mln franków szwajcarskich w ramach odszkodowań wypłaciły władze w Berlinie setkom osób, które jako dzieci były odbierane rodzicom i wysyłane do pracy na farmach w Szwajcarii.  O sprawie poinformowała w czwartek AP.

Wspierany przez środki państwowe fundusz został założony rok temu; ma on za zadanie pomagać osobom, które w przeszłości pracowały na farmach a obecnie doświadczają problemów finansowych. Wiele z nich podczas pobytu na farmie było wykorzystywanych fizycznie i seksualnie przez przybranych opiekunów.

Około sześciuset spośród 737 dotychczas rozpatrzonych podań tych osób zostało zatwierdzonych. Reszta wniosków zostanie przeanalizowana do początku przyszłego roku. Ogółem władze otrzymały ponad 1300 podań; termin ich składania minął 30 czerwca - podało w czwartek szwajcarskie ministerstwo sprawiedliwości.

Reklama

Praktyka wysyłania dzieci na farmy zaczęła się na początku XIX wieku i trwała do lat 60. XX wieku.

Oficjalnie dzieci odbierano tylko tym rodzicom, którzy ze względów materialnych nie byli w stanie zająć się nimi w sposób odpowiedni. Jednak historycy twierdzą, że w praktyce odbierano także dzieci samotnym matkom oraz takie, które zdaniem ówczesnych władz poddane były wpływom "moralnie wątpliwym".

Obecny fundusz wspiera szczególnie potrzebujących. Datki pochodzą od regionalnych rządów, firm, organizacji oraz osób prywatnych.

Reklama

Reklama

Reklama