Reklama

Reklama

Nowe złoże gazu odkryte w strefie ekonomicznej Cypru

80 miliardów metrów sześciennych - tyle gazu ziemnego zawiera nowe złoże odkryte w wyłącznej strefie ekonomicznej Cypru. Włosko-francuskie konsorcjum Eni-Total przekazało w oświadczeniu, że odkrycie jest "częścią skutecznych wysiłków firmy, aby zapewnić dalsze dostawy gazu do Europy".

Cypryjskie ministerstwo energii podało w komunikacie, że odkrycia dokonało włosko-francuskie konsorcjum Eni-Total, a złoże zlokalizowano dzięki odwiertowi Cronos-1, wykonanemu 160 km od wybrzeża Cypru w wyłącznej strefie ekonomicznej tego kraju. Odkryte pokłady zawierają prawie 80 mld metrów sześciennych gazu ziemnego.

To już drugie gazowe złoże, odkryte w tych rejonach przez Eni-Total. Poprzednie, nazwane Calypso, zostało odkryte w 2018 roku, ale do tej opory nie wiadomo dokładnie, jak dużo gazu tam się znajduje.

Nowe złoże szansą dla Europy?

Nowe odkrycie "może odblokować dodatkowy potencjał w tym obszarze i jest częścią skutecznych wysiłków firmy, aby zapewnić dalsze dostawy gazu do Europy" - napisała firma Eni w oświadczeniu.

Reklama

W sumie na wodach Cypru zlokalizowano już cztery złoża gazu ziemnego. Wcześniej podobnego odkrycia dokonały ExxonMobil wraz z Qatar Petroleum (złoże szacowane na 141 - 226 mld metrów sześc.) oraz Chevron wraz z Schellem i izraelską firmą NewMed Energy (ok. 115 mld metrów sześc.). Ministerstwo energii Cypru poinformowało, że statek wiertniczy konsorcjum Eni-Total Tungsten Explorer został przeniesiony do nowego odwiertu, aby "ocenić zasoby gazu z większą precyzją".

Cypryjski rząd podkreślił w swoim komunikacie, że inwazja Rosji na Ukrainę dała dodatkowy impuls do poszukiwania alternatywnych źródeł paliw, zwłaszcza po tym, gdy Unia Europejska potwierdziła, że gaz ziemny może pełnić rolę paliwa pomostowego do 2050 r. w ramach przechodzenia UE na czystszą energię.

Szefowa resortu Natasa Pilides powiedziała, że najbardziej prawdopodobnym scenariuszem dla dostaw cypryjskiego gazu na rynki europejskie pozostaje przesyłanie go rurociągiem do egipskich zakładów skraplania, a następnie transportowanie statkami.

Reklama

Reklama

Reklama