Reklama

Reklama

Niemcy: Prezydent za wprowadzeniem obowiązkowej służby społecznej

Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier proponuje wprowadzenie obowiązkowej służby społecznej dla młodych ludzi w Niemczech. - Czy nie byłoby dobrze dla naszego kraju, gdyby kobiety i mężczyźni oddali się na pewien czas służbie społeczeństwu? - powiedział gazecie "Bild am Sonntag". Taka służba mogłaby być pełniona także w Bundeswehrze - sprecyzował.

- Wiem, że nie będzie to łatwe, ale chciałbym, abyśmy odbyli debatę na temat obowiązkowego czasu służby społecznej - podkreślił Steinmeier.

Steinmeier pozostawił otwartą kwestię, jak długo powinna trwać taka służba. - Nie musi to być rok. Można też wybrać inny okres - powiedział.

Nie tylko służba wojskowa

- Taka służba mogłaby być pełniona także w Bundeswehrze. Ale moim zdaniem obowiązkowa służba społeczna mogłaby być równie dobrze pełniona w opiece nad seniorami, w instytucjach dla niepełnosprawnych czy w schroniskach dla bezdomnych. Szczególnie teraz, w czasach, gdy maleje zrozumienie dla innych stylów życia i poglądów, obowiązkowa służba społeczna może być szczególnie cenna. Wychodzisz z własnej bańki, poznajesz zupełnie innych ludzi, pomagasz potrzebującym obywatelom. To przełamuje uprzedzenia i wzmacnia poczucie wspólnoty - wskazał.

Reklama

Steinmeier nie uważa przywrócenia obowiązkowej służby wojskowej za rozsądne: "Byłem zwolennikiem obowiązkowej służby wojskowej, dopóki istniała. Została ona zawieszona, mamy teraz Bundeswehrę o zupełnie innych strukturach. Odradzam wznawianie starej debaty na temat poboru do wojska". 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy