Niemcy budują mieszkania z drukarki 3D. Dla skromnie zarabiających
W Lünen w Zagłębiu Ruhry powstają pierwsze w Niemczech mieszkania socjalne zbudowane w technologii 3D. Za pomocą drukarek mają zostać wykonane dwa pierwsze piętra trzykondygnacyjnego budynku. W przypadku fundamentów i sufitów zastosowane zostaną tradycyjne metody. Wykonawcy projektu mówią o ogromnej oszczędności czasu.

- Pierwszym wielorodzinnym budynkiem współfinansowanym z funduszy publicznych łączymy w Nadrenii Północnej-Westfalii dostępne cenowo mieszkania z innowacją budowlaną - powiedziała landowa minister budownictwa w Nadrenii Północnej-Westfalii Ina Scharrenbach (CDU) podczas poniedziałkowej wizyty na placu budowy.
Kraj związkowy na ten cel przeznaczył środki w wysokości 1,7 mln euro. Ponad trzy czwarte środków pochodzi z programu wsparcia publicznego dla mieszkań. W zamian zapewniono, że cena najmu wyniesie maksymalnie sześć euro za metr kwadratowy, a mieszkania zostaną zarezerwowane dla osób o niskich dochodach.
Pilotażowy projekt
Nadrenia Północna-Westfalia chce wykorzystać ten projekt do zbadania możliwości zastosowania technologii 3D w budownictwie socjalnym. Doświadczenia zdobyte podczas budowy mają również stanowić podstawę do planowania i analizy ekonomicznej w przyszłych projektach.
Dwa pierwsze piętra trzykondygnacyjnego budynku zostaną wzniesione za pomocą drukarki 3D. Jej ogromna, sterowana komputerowo dysza nanosi specjalną mieszankę betonu w warstwach centymetrowej grubości. Według informacji przedsiębiorstwa, które jest wykonawcą projektu, drukarka potrzebuje łącznie prawie 100 godzin drukowania, co w porównaniu do tradycyjnych metod oznacza ogromną oszczędność czasu.
Poddasze zostanie wybudowane w technologii hybrydowej z użyciem drewna. W przypadku fundamentów i sufitów zastosowane zostaną tradycyjne metody. Dom ma być gotowy do zamieszkania w ciągu roku.
Alexandra Jarecka/ Redakcja Polska Deutsche Welle