Reklama

Reklama

Miliarder wrócił z podróży na orbitę. 12 dni w Stacji Kosmicznej

​Japoński miliarder, jego asystent i rosyjski kosmonauta, który towarzyszył kosmicznym turystom, wrócili bezpiecznie na Ziemię po spędzeniu 12 dni na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Potentat mody Yusaku Maezawa, jego asystent Yozo Hirano i rosyjski kosmonauta Alexander Misurkin wykonali miękkie lądowanie w rosyjskiej kapsule Sojuz na stepach Kazachstanu w poniedziałek o 9:13 (03:13 GMT) około 148 kilometrów na południowy wschód od miasta Żezkazgan.

Miękkie lądowanie na stepach Kazachstanu

Po wylądowaniu ich kapsuły w Kazachstanie na miejsce przybyły rosyjskie ekipy ratownicze, aby pomóc załodze i przeprowadzić badania lekarskie.

46-letni Maezawa i jego 36-letni asystent Hirano byli pierwszymi turystami, którzy na własny koszt odwiedzili stację kosmiczną od 2009 roku. Dla rosyjskiego kosmonauty Misurkina była to trzecia misja kosmiczna.

Reklama

W ubiegłym tygodniu w wywiadzie dla Associated Press przeprowadzonym na żywo z pokładu orbitującej stacji kosmicznej, Maezawa powiedział, że "kiedy już jesteś w kosmosie, zdajesz sobie sprawę, jak bardzo warto mieć to niesamowite doświadczenie".

80 milionów dolarów za wycieczkę w kosmos

Zapytany o informacje, że zapłacił ponad 80 milionów dolarów za 12-dniową misję, Maezawa powiedział, że nie może ujawnić kwoty kontraktu, ale przyznał, że zapłacił "dość dużo" z tej kwoty.

Polska Agencja Kosmiczna porozumiała się z NASA. W planach udział w eksploracji m.in. Księżyca i Marsa

Maezawa dorobił się fortuny na handlu detalicznym modą, otwierając największe w Japonii centrum handlowe z modą online, Zozotown. Magazyn Forbes oszacował wartość jego majątku netto na 1,9 miliarda dolarów.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje