Reklama

Reklama

Media: Na Białorusi zniszczono grób polskich żołnierzy

O zniszczeniu grobu polskich żołnierzy w Plebaniszkach, ok. 20 km. od Grodna, powiadomiły media niezależne, powołując się na Związek Polaków na Białorusi. Było to miejsce pochówku czworga wojskowych, którzy zginęli z rąk Niemców w 1943 r. Jak pisze Mostmedia.io, była to zbiorowa mogiła żołnierzy Armii Krajowej - Kazimierza Achramowicza, Mieczysława Misiuty, Anny Zarzyckiej i Bolesława Misiury. Ich ciała znaleźli i pochowali lokalni mieszkańcy. Polskie MSZ poinformowało, że wyjaśnia sprawę.

Jak pisze portal, krzyż w tym miejscu postawiono w latach 90. ubiegłego wieku za środki Heleny Przepieść, która pochodziła z Plebaniszek, a mieszkała w Gdańsku.

Jest to kolejny już przypadek zniszczenia przez miejscowe władze polskich grobów, a pierwszy we wrześniu - zauważa Mostmedia.

- Jesteśmy w trakcie wyjaśniania sprawy. Niestety martwi i żywi Polacy ciągle są ofiarami dyktatora Alaksandra Łukaszenki - powiedział rzecznik MSZ Łukasz Jasina, pytany o kwestię zniszczenia mogiły żołnierzy AK na Grodzieńszczyźnie.

Białoruś. Polskie groby zrównane z ziemią

Wcześniej informowano o zrównaniu z ziemią miejsc pochówku i upamiętnień polskich żołnierzy w Jodkowiczach, Mikuliszkach, Wołkowysku, Kaczycach, Stryjówce, Surkontach i Piaskowcach.

Reklama

Polskie MSZ nazwało działanie władz białoruskich "aktem bestialstwa", podważającym wzajemne zobowiązania w zakresie ochrony miejsc pamięci.

Po zniszczeniu grobów w Mikuliszkach białoruski resort dyplomacji twierdził, że w danym miejscu nie ma "zarejestrowanych miejsc pochówku". 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy