Reklama

Media: Amerykański weteran uwolniony z rosyjskiego aresztu. Jest w Polsce

Taylor Dudley, weteran amerykańskiej marynarki wojennej, został uwolniony z aresztu w Rosji i przybył w czwartek do Polski. Mężczyzna został zatrzymany w kwietniu 2022 roku w obwodzie kaliningradzkim. Jak donosi CNN, w negocjacje w sprawie Dudleya zaangażowany był Departament Stanu, a także ambasady USA w Warszawie i Moskwie.

35-letni były wojskowy uczestniczył przed dziewięcioma miesiącami w festiwalu muzycznym w Polsce, a następnie przekroczył granicę Polski z obwodem kaliningradzkim i został tam zatrzymany. Nie jest jasne, dlaczego mężczyzna znalazł się na terytorium Rosji. 

Władze USA uznały aresztowanie Dudleya za "bezprawne" oraz oparte na arbitralnych i dyskryminujących motywach - podała CNN.

Amerykański weteran uwolniony. Po sześciu miesiącach "intensywnych negocjacji"

W czwartek Amerykanin został przekazany przez stronę rosyjską do Polski na przejściu granicznym Bagrationowsk-Bezledy.

- Wspaniale, że po sześciu miesiącach intensywnych negocjacji udało się doprowadzić do uwolnienia Dudleya - oznajmił w rozmowie z CNN Bill Richardson, były stały przedstawiciel USA przy ONZ i gubernator stanu Nowy Meksyk, który kierował rozmowami Waszyngtonu z Moskwą w sprawie powrotu weterana do ojczyzny.

Reklama

Uwolnienie Dudleya nie było związane z żadną wymianą, czyli przekazaniem do Rosji obywatela tego kraju, odbywającego karę pozbawienia wolności w USA.

Zatrzymanie byłego wojskowego w obwodzie kaliningradzkim nie zostało wcześniej nagłośnione na prośbę rodziny weterana - zauważyła CNN.

Wcześniej, na początku grudnia ubiegłego roku, przetrzymywana w Rosji amerykańska koszykarka Brittney Griner, skazana tam na dziewięć lat więzienia, została wymieniona na rosyjskiego handlarza bronią Wiktora Buta. Przekazanie więźniów odbyło się w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. 

PAP
Dowiedz się więcej na temat: weteran | Wojna w Ukrainie 2022 | Rosja | areszt

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy