Reklama

Reklama

Marija Zacharowa do rzeczniczki Białego Domu: Proponuję chronić heteroseksualistów

Rzeczniczka prasowa Białego Domu Karine Jean-Pierre powiedziała, że administracja Joe Bidena działa na całym świecie, aby chronić osoby LGBT przed przemocą i brutalnością oraz by "wzmocnić lokalne ruchy i jednostki LGBT". Na tę wypowiedź zareagowała rzeczniczka rosyjskiego MSZ Marija Zacharowa. Rosyjska propaganda od lat przedstawia osoby LGBT jako przykład "moralnego upadku" państw Zachodu, a Rosję stawia obrońcę tradycyjnych wartości.

Rzeczniczka rosyjskiego MSZ Marija Zacharowa odniosła się do słów Karine-Jean Pierre na Telegramie. - Działamy na całym świecie, aby chronić osoby LGBT przed przemocą i brutalnością oraz aby wzmocnić lokalne ruchy i jednostki LGBT - brzmi cytowany fragment wypowiedzi rzeczniczki Białego Domu.

"Proponuję rozpocząć działania na całym świecie, aby chronić heteroseksualistów przed przemocą i okrucieństwem, a także wzmocnić lokalne ruchy heteroseksualne i jednostki. Zajmijmy zdecydowane stanowisko w obronie tradycyjnych wartości. Kto jest ze mną?" - napisała Zacharowa, publikując swoje selfie.

Reklama

Sama Karine-Jean Pierre jest pierwszą czarnoskórą osobą LGBT na stanowisku rzecznika prasowego Białego Domu. - Jestem czarną kobietą, lesbijką i imigrantką - powiedziała sama w swoim pierwszym wystąpieniu jako sekretarz prasowa.

Rosja: Zakaz "propagandy LGBT"

Rosyjskie prawo oficjalnie nie pozwala karać za homoseksualizm, jednak nie gwarantuje również żadnego zakazu dyskryminacji przez wzgląd na orientację seksualną

W 2013 roku przyjęto ustawę zakazującą "propagandy LGBT" kierowanej do dzieci. Na jej podstawie zakazano dyskusji o prawach mniejszości seksualnych w telewizji, niemożliwa jest także rejestracja stowarzyszeń pro-LGBT czy eksponowanie tęczowej flagi. Zakazano również parad równości. 

"W rzeczywistości przez wdrożenie takiej ustawy władze wzmocniły piętno i uprzedzenia oraz wsparły homofobię, co jest niezgodne z pojęciem równości, pluralizmu i tolerancji właściwymi dla demokratycznego społeczeństwa" - orzekł w 2017 roku Europejski Trybunał Praw Człowieka

W 2021 roku Władimir Putin przyjął poprawkę do konstytucji, która formalnie zakazuje małżeństw jednopłciowych. Ustawa zasadnicza uznaje od tamtej pory małżeństwo wyłącznie za związek "między mężczyzną i kobietą". 

Czeczenia: "Obozy" dla osób LGBT

Czeczenia pozostaje jedyną republiką w Federacji Rosyjskiej, w której według własnego prawa, akty homoseksualne są zabronione i grozi za nie kara śmierci. Republika zachowuje pewną autonomię akceptowaną przez rosyjskich zwierzchników liczących na uspokojenie się dzięki temu ruchów ekstremistycznych w regionie.

W 2017 roku "Nowaja gazieta" informowała, że ponad 100 homoseksualnych mężczyzn było przetrzymywanych i torturowanych, a co najmniej trzech zmarło w wyniku egzekucji w czeczeńskich "obozach" dla osób LGBT.

Przywódca Czeczenii, Ramzan Kadyrow, zaprzeczał zarówno występowaniu jakichkolwiek prześladowań, jak i występowaniu gejów w Czeczenii, twierdząc, że takie osoby "zostałyby uprzednio zabite przez własne rodziny, gdyby istniały". 

W styczniu 2019 r. pojawiły się informacje, że w grudniu 2018 r. rozpoczęła się kolejna "fala" czystek, w której zatrzymano około 40 osób i dwie zabito. 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy