Lider Szwedzkich Demokratów o polityce migracyjnej. "Kompletna katastrofa"

Karolina Głodowska

Oprac.: Karolina Głodowska

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Lubię to
like
Super
relevant
3,3 tys.
Udostępnij

Polityka masowej migracji i wizja wielokulturowego państwa sprawiła, że Szwecja jest dziś krajem pełnym napięć i polaryzacji - uważa lider Szwedzkich Demokratów, drugiej siły w krajowym parlamencie. Jimmie Akesson stwierdził, że polityka taka doprowadziła do wzrostu podziałów, przestępczości i aktów przemocy. Jego zdaniem konieczne jest zaostrzenie działań w tym obszarze, a na efekty trzeba będzie czekać długie lata.

Szwecja. Demonstracja przeciwko migrantom w Sztokholmie (zdjęcie ilustracyjne)
Szwecja. Demonstracja przeciwko migrantom w Sztokholmie (zdjęcie ilustracyjne)Atila Altuntas /Anadolu AgencyGetty Images

Według Akessona Szwedzi nie mogą już cieszyć się sławą małego, spokojnego kraju na północy. Społeczeństwu brakuje poczucia wspólnoty, a obraz Szwecji jako państwa z innowacyjną i konkurencyjną gospodarką napędzaną przez przedsiębiorczość, badania i rozwój jest zagrożony.

Lider Szwedzkich Demokratów: Wielokulturowe państwo koszmarem ludzi

"Z jednego z najbardziej jednolitych kulturowo społeczeństw na świecie staliśmy się w krótkim czasie krajem w Europie, w którym napięcia i polaryzacja są dziś największe" - napisał Akesson.

Autor zauważa, że "marzenie polityków o wielokulturowym państwie było priorytetem, a dziś stało się koszmarem ludzi". "Prawie nie ma dnia, abyśmy nie czytali w mediach o nowej strzelaninie, kolejnym morderstwie lub eksplozji. Przemoc i narkotyki dotyczą coraz młodszych. Rządzący politycy nie myśląc o konsekwencjach, wepchnęli ludzi ze wszystkich zakątków świata na szwedzkie przedmieścia, które charakteryzują się segregacją, bezrobociem i wykluczeniem" - zaznaczył Akesson.

Szwecja. "Polityka migracyjna kompletną katastrofą"

Jak podkreśla lider Szwedzkich Demokratów, negatywny rozwój nie nastąpił przypadkowo, jest wynikiem "trwającego od dziesięcioleci natarczywego ataku na szwedzkie społeczeństwo i naród". Zdaniem Akessona politycy wielokulturowość promowali jako różnorodność w muzyce czy kuchni, unikając mówienia o negatywnych stronach masowej migracji. W ten sposób naruszono zasady demokracji i działano wbrew dobru wyborców.

Akesson "kompletną katastrofą" nazywał politykę migracyjną byłych socjaldemokratycznych premierów Magdaleny Andersson (2021-22) oraz Stefana Loefvena (2014-21), a także Fredrika Reinfeldta (2006-14) z centroprawicowej Umiarkowanej Partii Koalicyjnej.

"Winę ponoszą oczywiście politycy, którzy wychwalali wielokulturowość i zaprzeczali rozwojowi społeczeństwa, przed którym tak długo ostrzegaliśmy. Zamiast słuchać, oczerniali nas brzydkimi słowami. Jednak z nożem na gardle również inne partie zostały zmuszone do zmiany polityki imigracyjnej" - zauważył Akesson.

"Szwecja musi skończyć z wielokulturowym eksperymentem"

Według Akessona odwrócenie negatywnego trendu będzie trwało lata i będzie wymagało zdecydowanych działań, w tym wprowadzenia rocznego limitu przyjęć imigrantów oraz wymogów dla tych, którzy chcą się osiedlić. "Szwecja musi skończyć z wielokulturowym eksperymentem (...). Kontynuowanie hojnej i nieuregulowanej migracji szkodzi gospodarce, dobrobytowi oraz spójności, jest nie do utrzymania" - wskazał polityk.

Szwedzcy Demokraci po wyborach parlamentarnych jesienią 2022 roku są drugą siłą w parlamencie. Zapewniają większość mniejszościowemu rządowi Ulfa Kristerssona z centroprawicowej Umiarkowanej Partii Koalicyjnej. Jednym z punktów umowy o współpracy między oboma ugrupowaniami jest zaostrzenie polityki migracyjnej. Nie dotyczy ona uchodźców wojennych z Ukrainy.

Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time -:-
 
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
      reklama
      dzięki reklamie oglądasz za darmo
      Migracja odpowiedzią na kryzys? Niemcy otworzą granice pracownikom spoza UE
      Migracja odpowiedzią na kryzys? Niemcy otworzą granice pracownikom spoza UEDeutsche WelleDeutsche Welle
      Przejdź na